Tag "терористички напад"

Врати се на почетна
Вести Свет

Црквата во Шри Ланка и понатаму бара правда за бомбашките напади на Велигден 2019 година

Додека христијаните во Шри Ланка одбележуваат четири години од бомбашките напади во 2019 година на Велигден, во кои загинаа 261 лице, локалната црква продолжува да тврди дека се прикрива и

Ватикан Вести

Папата за нападот во Могадишу: Бог да ги преобрати срцата на насилниците

Папата поттикна на молитва за нападот во кој загинаа повеќе од стотина, меѓу кои и многу деца, во главниот град на Сомалија, за кој одговорноста ја презедоа милитантите на Ал

Вести Свет

Нигерија: Уапсени осомничени за нападот на црква на празникот Педесетница

Нигериските власти објавија дека уапсиле неколку осомничени поврзани со нападот на католичката црква Свети Фрањо на 5 јуни, на празникот Педесетница, во местото Ово, кое е во државата Ондо.

Ватикан Вести

Сочувство од Папата по повод терористичките напади во Багдад

Папата Фрањо е длабоко потресен од веста за дваата самоубиствени напади во Багдад на 21 јануари 2021 година, во кои загинаа повеќе од 30 лица, а 110 се повредени.

Вести Свет

Кардинал Шонборн повика на молитва за жртвите од терористичкиот напад во Виена

Надбискупот на Виена кардиналот Кристоф Шонборн по повод истовремените терористички напади во понеделникот навечер на 2 ноември во центарот на Виена порача дека ништо не може да го оправда слепото

Ватикан Вести

Папата моли за жртвите на терористичкиот напад во Ница

Папата Фрањо најенергично го осуди терористичкиот напад во базиликата Нотр Дам во францускиот град Ница кој се случи на 29 октомври и воедно моли за трите невини жртви и нивните

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од атентатот во Египет

Во неделата 4 ноември 2018 година, папата Фрањо во пладневниот наговор ги спомна жртвите од нападот на ходочасниците во Египет, изрази жалост и ги вети своите молитиви.

Вера Сведоштва

Денот кога Иван Павле II тагуваше со американскиот народ

Светиот Отец уште кратко време се задржува пред телевизорот, а потоа влегува во блиската капела во која уште долго останува во молитва. Побрзал да воспостави контакт со тогашниот американски претседател

Ватикан Вести

Папата се моли за погодените од терористичкиот напад во Индонезија

По молитвата Царице небесна Папата ја изрази својата близина на христијанските заедници кои во индонезискиот град Сурабаја се погодени од терористички напад.

Вести Свет

Нигерија: Крвав терористички напад во Црква

Двајца свештеници и 19 верници се жртви на крвавиот напад врз католичката црква „Свети Игнатиј“ во селото Ајар-Малобам, во државата Бену, тампон-зоната Гвер Ист