Tag "Скопје"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Скопје: Одбележан Денот на лицата посветени на Бога

Во сабота 3 февруари 2024 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа духовна обнова за лицата посветени на Бога, а по повод Денот на посветениот живот, која

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги благослови просториите на Македонски Каритас

Во четврток 1 февруари 2024 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов и воедно Претседател на Македонски Каритас го изврши овогодинешниот благослов на просториите на

Ватикан Вести

Бискупот Стојанов служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје

По повод празникот на Сите Светии и Денот на мртвите бискупот Стојанов на 1 ноември 2023 година служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје во сослужение на катедралниот парох

Вести Македонија

Епископот Стојанов зборуваше за Апостолскиот поттик Laudate Deum

На 23 октомври 2023 година во епископската резиденција во Скопје се одржа свештенички состанок на Струмичко – скопската епархија и Скопска бискупија. Со состанокот претседаваше Н.В.П. монсињор д-р Киро Стојанов.

Вести Македонија

Во Скопје се одржа Свештенички состанок

На 23 октомври 2023 година во епископската резиденција во Скопје се одржа свештенички состанок на Струмичко – скопската епархија и Скопска бискупија. Со состанокот претседаваше Н.В.П. монсињор д-р Киро Стојанов.

Вера Сведоштва

Света Мајка Тереза – светицата од Скопје

Денес, 5 септември е литургискиот споменден на Света Мајка Тереза, основателка на монашката заедница

Вести Македонија

Бискуп Стојанов беше домаќин на поклоници од Ѓаковачко-осиечката надбискупија и Сремската бискупија

Поклониците од Хрватска и Србија ја посетија Спомен куќата на Света Мајка Тереза и нејзиното Светилиште, како и Катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше заупокоена Литургија за папата Бенедикт XVI

Во вечерните часови во среда 4 јануари 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во заедништво со

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими богопосветените лица од градот Скопје

На 22 декември 2022 година, во бискупската резиденција во Скопје, претставници на Богопосветените лица од градот Скопје го посетија Скопскиот бискуп и Струмичко – скопскиот епарх монс. д-р Киро Стојанов

Вести Македонија

Скопскиот бискуп се сретна со претставници на хрватската заедница и професори по право

Скопскиот бискуп и Скопско-струмички епарх Киро Стојанов на 13 октомври 2022 година ги прими во бискупската резиденцијатво Скопје претседателката на Заедницата на Хрватите во Македонија Невенка Костовска и професорите по