Tag "Скопје"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов и надбискупот Галагер служеа света Литургија во Скопската катедрала

Во недела 19 јуни 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов во заедништво со Секретарот за односи со државите при Државниот секретаријат на Светиот Престол,

Вести Македонија

СКОПЈЕ: Заедничка света Литургија на бискупот Стојанов и надбискупот Галагер

Во недела 19 јуни 2022 година со почеток во 10.30 часот во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје бискупот Стојанов и надбискупот Пол Ричард Галагер, секретар за односи со државите

Вести Македонија

Во Скопје прославен празникот на Пресвето Тело и Крв Христова

На 16 јуни 2022 година со свечена процесија и света Литургија во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, која ја предводеше Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс.

Вести Македонија

Света Потврда во Куманово и Скопје

Во пресрет на празникот Духовден – Педесетница, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх во парохија „Свети Иван Крстител“ во Куманово на четири млади им ја

Ватикан Вести

Во Скопје се одржаа духовни вежби за Сестрите Евхаристинки

Од 16 до 21 мај 2022 година во провинцијалната куќа во Скопје Сестрите Евхаристинки имаа духовни вежби, кои ги предводеше дон Паво Шекерија, катедрален парох во Скопје.

Вести Македонија

Велики Четврток во Скопје: Света Литургија со посвета на миро

На 14 април 2022 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, во сослужение на свештеници од Скопската бискупија и од Струмичко – скопската епархија,

Вести Македонија

Крстен пат на Водно

Во сабота 9 април 2022 година традиционално во пресрет на Цветници, според грегоријанскиот календар, се молеше Крстен пат од Средно Водно до Јубилејниот крст на врвот на Водно.

Вести Македонија

Скопје: Прославен патрониот празник Свети Јосиф на Битпазар

Н.В.П. монс. Киро Стојанов ја предводеше Светата Евхаристиска богослужба по повод патрониот празник Свети Јосиф на Битпазар во Скопје.

Вести Македонија

Во Скопје се одржа молитва за единство на христијаните

Во Скопската катедрала се одржа средба во рамки на Молитвената осмина за единство на христијаните

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше Света Златоустова Литургија во Светилиштето на Света Мајка Тереза во Скопје

Бискупот, монс. д-р Киро Стојанов, утрото на 11 јануари 2022 година во Светилиштето Света Мајка Тереза во Спомен куќата во Скопје служеше Света Златоустова Литургија.