Tag "Скопје"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов ќе служи Божиќна света Миса во Скопската катедрала

По повод празникот Рождество Христово, според грегоријанскиот календар, во петок 24 декември 2021 година со почеток во 21.00 часот, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс, Киро Стојанов ќе

Вести Македонија

Се одржа божиќниот базар на Каритас

Во недела 12 декември 2021 година, во дворот на катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, во организација на Македонски Каритас и скопската парохија Пресвето Срце Исусово се одржа традиционалниот

Вести Македонија

Средба со верниците од скопската парохија по повод почетокот на синодата

На 4 ноември 2021 година во парохијата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа средба со верниците во рамки на синодалното патување, а истата ја отвори и водеше парохот дон

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Миса по повод празникот Свети Винко Паулски

По повод празникот Свeти Винко Паулски Н. В. П. монс. д-р Киро Стојанов служеше света Миса во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во сослужение со Катедралниот парох и декан

Вести Македонија

Бискупот Стојанов на празникот Мала Богородица служеше Света Литургија за денот на Татковината

Бискупот Стојанов на 8 септември 2021 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје служеше Понтификална свeта Миса по повод празникот Раѓање на Пресвета Богородица, а воедно и за Татковината,

Вести Македонија

Прославен празникот Света Мајка Тереза во нејзината родна парохија

На празникот на Света Мајка Тереза, во нејзината родна парохија бискупот Стојанов служеше свечена света Литургија при што истакна: Да не беше Скопје немаше да беше позната ниту Калкута, а

Вести Македонија

Хуманитарна акција по повод „Денови на Света Мајка Тереза“

На 1 септември 2021 година со благослов на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, а во рамките на „Денови на Света Мајка Тереза“, кои што траат од 1–5 септември, започна хуманитарна

Вести Македонија

Прославен празникот Голема Богородица во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје

Бискуп Стојанов по повод празникот Марија вознесена на небо – Голема Богородица ја предводеше Понтификалната света Миса во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје. Со бискупот Стојанов сослужуваа катедралниот парох

Вести Македонија

Бискуп Стојанов служеше света Литургија за погодените од огнената стихија во Македонија, соседството и пошироко

На 08 август 2021 година Н.В.П. монс. Киро Стојанов, бискуп скопски и струмичко-скопски епарх во Катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје служеше света Литургија за погодените од огнената стихија, а

Вести Македонија

Скопје-Струмица: Прославен Првиот светски ден на дедовци, баби и стари лица

Првиот Светски ден за дедовци, баби и стари лица беше прославен во катедралните цркви во Скопје и Струмица, како и како и во сите останати парохии при бискупијата и епархијата.