Tag "Сирија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Сирија, Газа, Украина, пустина на мртви

Обраќајќи им се на верниците по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо го спомена свети Стефан, првиот христијански маченик и на негово застапништво ги довери од војна измачените народи. Потоа ја

Ватикан Вести

Папата: Војните можат да се избегнат само ако сме едно човечко семејство

Папата на новите амбасадори кои ги прими за да му ги предадат акредитивните писма им посака во оваа време на предизвици и глобални кризи, да бидат застапници на дијалогот и

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Украина: Само преобраќањето на срцата може да доведе до мир

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов уште еднаш неговите мисли ги посвети на Украина, на таа напатена земја која живее во војна повеќе од една година. Тој потсети и на

Ватикан Вести

Помош од папата Фрањо за населението во Турција и Сирија

Папата Фрањо преку Твитер порака ги поттикна верниците да продолжат да се молат за жртвите од земјотресот и нивните семејства и конкретно да им помогнат на преживеаните од разорниот земјотрес

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да не ги заборавиме Сирија, Турција и Украина

На крајот од пладневното обраќање Папата поттикна молитва за жителите на двете земји уништени од катастрофалниот земјотрес и го повика Бога одговорните во руско-украинскиот конфликт да одат по патиштата на

Ватикан Вести

Папата: Да ја запреме омразата, да се обединиме во болка и да им помогнеме на Турција и Сирија

Твитер пораката на Папата Фрањо објавена на неговиот профил @Pontifex на 9 февруари 2023 година гласи: „Не“ за војните и поделбите што водат до самоуништување“.

Ватикан Вести

Папата: Папата повика на солидарност со Турција и Сирија и да не ја заборавиме Украина

На крајот од Генералната аудиенција, папата Фрањо упати апел за Турција и Сирија, земји уништени од земјотресот во кој илјадници луѓе ги загубија животите, а безброј други се повредени: „Ги

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за разорниот земјотрес во Сирија и Турција

Папата Фрањо испрати телеграми до нунцијот Зенариј во Сирија и Солчински во Турција, изразувајќи сочувство за жртвите од силниот земјотрес што минатата ноќ ги погоди тие две земји. Светиот Отец

Ватикан Вести

Папата: Украина и Сирија се обединети во болката, Црквата сее надеж

Во писмото упатено до учесниците на конференцијата „Црква, дом на љубовта – синодалност и координација“, која започна во вторник 15 март 2022 година во Дамаск, Папата потсети дека никој не

Вести Свет

Кардинал Зенари за заборавената Сирија

Апостолскиот нунциј во Сирија, кардинал Марио Зенари, во интервју за Osservatore Romano предупреди дека војната во Сирија исчезна од насловите по десет години, но страдањата на луѓето се уште траат