Tag "Рим"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со свештениците од парохиите во римските периферии

Попладнето на 28 септември, Папата ја посети парохијата „Пресвета Богородица“, која се наоѓа во периферниот кварт на главниот град на Италија, на средба со парохиските свештеници од 34. префектура. Ова

Ватикан Вести

Папата моли човештвото да се ослободи од војна и насилство

Папата Фрањо потсети на бомбардирањето пред осумдесет години во римската населба Сан Лоренцо, осудувајќи ги и денес трагедиите кои се повторуваат, поттикнувајќи на одговор на прашањето: „Како е ова можно?

Вести Македонија

Директорот на Македонски Каритас учествува на Генералното собрание на Каритас Интернационалис

Директорот на Македонски Каритас протојереј ставрофор о. Зоран И. Стојанов учествува на 22. Генерално собрание на Каритас Интернационалис, кое се одржува во Рим од 11 до 16 мај, на тема

Ватикан Вести

Билатерална средба меѓу Светиот Престол и Италијанската Република

На состанокот на делегациите предводени од државниот секретар на папата кардинал Пиетро Паролин и италијанскиот премиер Џорџија Мелони беше истакната потребата од идни разговори за напредокот на работата, со цел

Ватикан Вести

Во Рим започна 10. Светска средба на семејства

Десеттата светска средба на семејствата започна во среда, на 22 јуни, во Рим со Фестивал за семејства со учество на папата Фрањо.

Ватикан Вести

Светска средба на семејства – настан кој ги обединува Рим и светот

Расте исчекувањето за 10. Светската средба на семејствата, која почнува на 22 јуни 2022 година со присуство на Светиот Отец и завршува во недела. Тема на средбата е „Семејната љубов:

Ватикан Вести

Папата ги поздрави учесниците на Римскиот маратон

Папата Фрањо му честиташе на спортското здружение Атлетика Ватикана за иницијативата за солидарност со сиромашните. Во саботата беше отслужена света Литургија за маратонците, предводена од надбискупот Галагер. Четири „ватикански“ штафети

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја довери Блажена Дева Марија на сите оние кои ја изгубиле надежта

Папата Фрањо во недела 8 декември 2019 година, како и секоја година на празникот Безгрешно зачнување, ѝ оддаде почит на Блажена Дева Марија посветувајќи ја статуата која се наоѓа на

Ватикан Вести

Папата: Рим светилник на цивилизацијата и учител за гостопримството

Затоа ве повикувам да не се плашите од „добрината и љубовта“ затоа што тоа се средства кои даваат живот на мирното општество.

Ватикан Вести

Папата ќе ја посети Градската управа на Рим

Папата Фрањо на 26 март 2019 година ќе ја посети Римската градска управа, соопшти привремениот директор на Канцеларијата за печат при Светиот Престол, Алесандро Џизоти.