Tag "Португалија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција го прими португалскиот премиер Антонио Луис Сантос да Коста

Папата Фрањо во Ватикан го прими португалскиот премиер, кој потоа се сретна со државниот секретар кардинал Паролин и надбискупот Галагер. Светскиот ден на младите во Лисабон и посетата на Папата

Ватикан Вести

Генерална аудиенциjа: Светскиот ден на младите во Португалија беше „средба со Христос“

По традиционалната јулска пауза, папата Фрањо продолжи со Генералната аудиенција во среда и зборуваше за завршеното Аапостолско патување во Португалија за Светскиот ден на млади во Лисабон, истакнувајќи го како

Вести Сведоштва Свет

Се случи чудо во Фатима: Девојка тврди дека ѝ се повратил видот

„Ги отворив очите и можев совршено да гледам“; Ова се зборовите на Химена, 16-годишна Шпанка која тврди дека на чудесен начин ѝ е повратен видот откако примила Света Причест во

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на Богородица за патувањето во Лисабон

Папата Фрањо, по враќањето од патувањето во Португалија, во понеделник наутро, 7 август 2023 година, ја посети римската базилика Света Марија Велика, за да се помоли пред иконата на Богородица

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Во Фатима во тишина молев за мир

Во авионот со кој Папата се враќаше од Лисабон, тој им објасни на новинарите зошто решил да се моли во тишина во светилиштето во Фатима и зошто одлучил да ги

Ватикан Вести

Португалските власти го испратија Папата по Светскиот ден на младите

Претседателот на Република Португалија, политичка и црковна делегација на аеродромот во Лисабон му се заблагодарија на папата Фрањо за посетата и му посакаа среќно враќање во Рим.

Ватикан Вести

Папата се сретна со волонтерите на Светскиот ден на младите

На завршниот настан од Светскиот ден на млади, папата Фрањо изрази благодарност до 25.000 волонтери кои со својата посветеност и труд го овозможија Светскиот ден на млади.

Ватикан Вести

Папата ја предводеше завршната Света Литургија на Светскиот ден на млади

Во недела, 6 август 2023 година, папата Фрањо ја предводеше завршната света Литургија на Светскиот ден на млади во Лисабон во паркот Тејо. Според проценките, присуствуваа 1,5 милиони млади луѓе.

Ватикан Вести

Папата на бдението со младите: Радоста е мисионерска

Долгоочекуваното бдение на младите со Папата во паркот Тејо се одржа на 5 август 2023 година, на претпоследниот ден од Светскиот ден на млади. Во првиот дел од програмата се

Ватикан Вести

Папата Фрањо: „Следниот Светски ден на млади ќе се одржи во Сеул, Јужна Кореја“

На крајот од светата Литургија по повод Светскиот ден на млади, папата Фрањо изрази длабока благодарност до сите оние кои ги направија настаните исполнети со благодат и ја најави азиската