Tag "Полска"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на Богородица ѝ ја довери Украина и судбината на светот

Непосредно пред крајот на Генералната аудиенција, папата Фрањо уште еднаш повика да не се заборави војната во Украина и, споменувајќи го традиционалното ходочастие во светилиштето во Честохова, каде верниците заминуваат

Ватикан Вести

Папата до полските поклоници: За милосрдието е потребно фантазија

Папата Фрањо во четврток 28 април 2022 година се сретна со полски поклоници од надбискупијата Лоѓ, кои го затвораат јубилејот 100 од надбискупијата. Тој ги благослови сите оние кои ги

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими полскиот претседател Анджеј Дуда

Конфликтот во Украина и безбедноста и мирот во Европа беа теми на средбата на папата Фрањо со полскиот претседател.

Ватикан Вести

Папата се сретна со претседателот на Полската бискупска конференција

Папата Фрањо во понеделник, 28 март 2022 година, разговараше 45 минути со претседателот на полската бискупска конференција, надбискупот Станислав Гадецки, за рускиот напад врз Украина и бегалците.

Ватикан Вести

Папата: Да го придружуваме украинскиот народ кој страда од бомбите

На Генералната аудиенција, на денот кога започнува Великиот пост, Папата упати молитва за Украина: силно се молиме на Господа за дарот на мирот. Поздравувајќи ги полските поклоници, тој потсети дека

Ватикан Вести

Поддршка од Светиот Отец за мигрантите на границата помеѓу Полска и Белорусија

Папата Фрањо одлучи да испрати парични прилози во износ од 100 илјади евра на погоденото население на Филипините после разорниот тајфун Раи, како и за мигрантите на границата помеѓу Полска

Ватикан Вести

Папата до Полјаците: Слободата мора да биде исполнета со љубов

Поздравувајќи ги поклониците од различни земји кои се дојдени во Ватикан на Генералната аудиенција, папата Фрањо им се обрати и на Полјаците, потсетувајќи на Денот на независноста на Полска, кој

Вести Свет

Полска: Глобална иницијатива за молење Бројаница за неродените

Застапниците за животот во Полска ги повикаа католиците во цел свет да се вклучат во иницијативата за молење Бројаница за неродените од 1 до 8 ноември, пренесе Catholic News Agency.

Вести Свет

Реакција на надбискупот Гадецки за оскврнувањето на цркви во Полска

Претседателот на Полската епископска конференција и бискуп во Познан, Станислав Гадецки реагира на критиката за одлуката на Уставниот суд за неуставноста на одредбата на законот со кој се овозможува абортус

Вести Свет

Епископите во Полска ја поздравија пресудата на Уставниот суд за забрана на абортусот на болно дете

Епископската конференција на Полска ја поздрави одлуката на Уставниот суд со која една од одредбите во Законот за абортус кој е на сила од 1993 година ја означи за неуставна.