Tag "Паролин"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо тагува за жртвите од земјотресот во Тајван

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардиналот Паролин, упатена до претседателот на Кинеската регионална бискупска конференција, бискупот Иван Баптист Ли Кех-Мин, Папата ја вети неговата солидарност и близина со сите

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со претседателката на Унгарија

Војната во Украина, семејните и христијанските вредности, верската слобода и прогонството, беа во центарот на последната средба на папата Фрањо со претседателката на Република Унгарија, г-ѓа Каталин Новак, во петок

Ватикан Вести

Светиот Престол и Виетнам ги унапредија билатералните односи

Во заедничкото соопштение во четврток, 27 јули 2023 година, Светиот Престол и Виетнам објавија дека е постигнат конечен договор Светиот Престол да има резидентен Папски претставник во главниот град Ханој.

Ватикан Вести

Папата за Берлускони: Енергична природа во извршувањето на јавните должности

Папата Фрањо на 12 јуни 2023 година, испрати телеграма со сочувство, потпишана од државниот секретар кардинал Пјетро Паролин, по повод смртта, на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, кој почина на

Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција ја прими претседателката на Република Словенија

Папата Фрањо во Ватикан ја прими претседателката на Република Словенија Наташа Пирц Мусар, каде што разговараа за позитивните билатерални односи, војната во Украина и нејзините глобални последици, како и политичката

Ватикан Вести

Порака на Папата до CELAM

Во пораката испратена од кардиналот Паролин до надбискупот Мигел Кабрехос, претседател на Советот на бискупските конференции на Латинска Америка и Карибите, по повод 39. Редовно Генерално Собрание на Советот на

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими премиерот на Украина

Папата Фрањо се сретна со украинскиот премиер Денис Шмихал, кој потоа разговараше и со државниот секретар кардинал Паролин и монсињор Галагер, при што беа истакнати повеќе прашања поврзани со војната

Ватикан Вести

Билатерална средба меѓу Светиот Престол и Италијанската Република

На состанокот на делегациите предводени од државниот секретар на папата кардинал Пиетро Паролин и италијанскиот премиер Џорџија Мелони беше истакната потребата од идни разговори за напредокот на работата, со цел

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими црногорскиот премиер Абазовиќ

Во фокусот на разговорите во Државниот секретаријат беше задоволството од билатералните односи и позитивниот придонес на католичката заедница во црногорското општество, состојбата во регионот и пристапувањето во Европската унија.

Ватикан Вести

Светиот Престол пристапи кон Конвенцијата за климатски промени и Парискиот договор

Светиот Престол поднесе документ за пристапување кон Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени и Парискиот договор. За пристапот на договорите зборуваше кардиналот Пиетро Паролин на состанокот за грижата