Tag "ООН"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да молиме суровото страдање на украинскиот народ наскоро да престане

На Генералната аудиенција, папата Фрањо уште еднаш упати апел за „саканиот народ“ во Источна Европа, кој сè уште е измачуван од конфликтот што избувна на 24 февруари 2022 година.

Ватикан Вести

Папата: Да се искорени гладот во духот на братството

Папата Фрањо испрати порака до учесниците на Светскиот форум за храна (WFF), кој се одржува во седиштето на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) во Рим и

Ватикан Вести

Паролин: Употребата на нуклеарно оружје е суровост

Говорејќи во ОН на состанокот за одбележување на Меѓународниот ден за целосно укинување на нуклеарните арсенали, државниот секретар на Светиот Престол ја истакна потребата за свет без нуклеарно оружје и

Вести Свет

ООН: Во Никарагва напад на демократијата и на Црквата

Во Никарагва се спроведува сериозна опструкција на демократскиот простор, е мислењето на Антонио Гутереш генерален секретар на Обединетите нации, кој е загрижен заради нападот на Црквата и организации на граѓанското

Вести Свет

Фрањевците му оддадоа признание на генералниот секретар на ООН

Со наградата „Светилка на мирот на свети Фрањо“ фрањевците  му одадоа признание на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш за „неуморното политичко посредување во сложениот свет“, пренесува агенцијата Катпрес.

Ватикан Вести

Ватикан бара поголем надзор над новите вооружени системи

На седницата на Обединетите нации за прашањето за вооружените системи, постојаниот набљудувач на Светиот Престол во Женева монс. Џон Путцер се заложи за подобар надзор и етичко размислување за новите

Ватикан Вести

Папата: Гладот во светот е скандал и злосторство против човештвото

На прелиминарниот состанок во Рим за системите со храна, папата Фрањо потсети дека „искоренувањето на неправдата“ со гладот во светот е одговорност на сите и мора да се реши преку

Ватикан Вести

Светиот Престол: Вакцината треба да биде достапна за сите

Во неколку излагања од нив на 47 заседавање на Советот на Обединетите нации, Постојаната мисија на Светиот Престол при Обединетите нации во Женева истакна ја истакна праведната распределба на вакцината

Ватикан Вести

Папата до Обединетите нации: Да се обнови уништената природа значи да се опоравиме нас самите

По повод почетокот на иницијативата на Обединетите нации „Деценија за обнова на екосистемите“, папата Фрањо до Обединетите нации испрати порака која во видео запис ја прочита државниот секретар кардиналот Пиетро

Ватикан Вести

Светиот Престол започнува серија вебинари за храната

Во светло на претстојниот самит на Обединетите нации за прехранбените системи 2021 година, Државниот секретаријат на Светиот Престол, Постојаната мисија на Светиот Престол при ФАО, агенциите IFAD и PAM, Дикастеријата