Tag "Москва"

Врати се на почетна
Вести Свет

Московскиот надбискуп Пеци: Нападот е страшен, но „ве молам не очајувајте“

Московскиот надбискуп испрати порака по повод атентатот во концертната сала во Москва, во која зборува за „брутален терористички напад“ и апелира да бидат сведоци на надежта „во овие мрачни времиња“.

Ватикан Вести

Продолжува мисијата за мир во Украина: Кардинал Зупи во Вашингтон

Претседателот на Италијанската бискупска конференција, Папски пратеник, од 17 до 19 јули 2023 година ќе престојува во главниот град на Соединетите Американски Држави. Светиот Престол истакнува дека „целта на посетата

Ватикан Вести

Кардиналот Зупи ќе ја посети Москва како мировен пратеник на папата Фрањо

По патувањето во Киев на почетокот на месецот, продолжува мисијата на претседателот на Италијанската бискупска конференција, на која го испрати папата Фрањо за да се намалат тензиите на конфликтот во

Ватикан Вести

Кардинал Паролин не исклучува мировна мисија и во Москва

Државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин го отвори информативниот центар за јубилејната 2025 година на Via Conciliazione, улица која го поврзува Рим со Ватикан, а потоа одговараше на новинарски

Вести Свет

Надбискупот Пеци: Патувањето на Папата во Казахстан е важно за руските католици

Со ходочасите во Казахстан руските католици ја изразуваат својата љубов и посветеност на папата Фрањо, по повод неговото патување во Нур-Султан, главниот град на Казахстан, каде ќе учествува на Конгресот

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Не би ја исклучил можноста Папата да го посети Киев во август

Секретарот за односи со држави и меѓународни организации, надбискупот Галагер, за дневникот на Првата програма на италијанската радио телевизија изјави дека папата Фрањо е убеден дека неговата посета на Украина

Ватикан Вести

Папата до патријархот Кирил: Да бидеме миротворци за Украина

Папата Фрањо упати велигденска честитка до рускиот православен патријарх Кирил и се помоли за украинскиот народ кој копнее за „нова зора која ќе стави крај на темнината на војната“.

Ватикан Вести

Папата ги поздрави учесниците на презентацијата „Fratelli tutti“, преведена од муслимани

Во Москва беше  , кое го објави муслиманската издавачка куќа Медина.

Вести Свет

Руски превод на енцикликата „Fratelli tutti“

На презентацијата на енцикликата, со која започнува нова серија за меѓурелигискиот дијалог, ќе присуствуваат Апостолскиот нунциј, претставници на верски и општествени организации и академската заедница.

Ватикан Вести

Московската надбискупија доби помошен бискуп

На 30 јули 2020 година папата Фрањо го именува рускиот монах Николај Дубинин, фрањевец конветуалец за помошен епископот на католичката надбискупија Мајка Божја од Москва, соопшти Канцеларијата за печат при