Tag "монахињи"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата испрати сочувство по повод бруталното убиство на двете монахињи во Јужен Судан

Папата Фрањо е длабоко ожалостен од веста за „бруталниот напад“ врз група сестри од конгрегацијата „Пресвето Срце Исусово“ во Јужен Судан, во кој беа убиени с. Мери Абуд и с.

Вести Свет

Во Јужен Судан се убиени две монахињи

Две монахињи се убиени во напад врз група поклоници на 16 август 2021 година во Јужен Судан.

Вести Свет

Монахињи истерани од манастирот во Кина

Осум католички монахињи биле принудени да го напуштат својот манастир во провинцијата Шанкси на северот на Кина заради повторено вознемирување и заплашување од државните власти. Монахињите биле под постојан надзор

Ватикан Вести

Папата упати порака до монасите и монахињите од Шпанија

Папата Фрањо упати видео порака до стотина монаси и монахињи од Шпанија кои учествуваат на Шпанската национална недела за инстиутите на посветениот живот која овие денови се одржува во Мадрид.

Ватикан Вести

Папата: Нашите звања имаат корени во земјата и срце на небото

Откако ја посети катедралата во Трухилјо во Перу, и положи цвеќе пред Пресвета Богородица, папата Фрањо на 20 јануари 2018 година, замина во богословијата, каде се сретна со свештениците,

Ватикан Вести

Папата во Бангладеш се сретна со свештениците и монашките заедници

Звањето е семе кое треба да се негува со нежна грижа за да расте, станувајќи внимателни на ѓаволот кој сее неслога и молејќи се за да знае да се разликува

Вера Сведоштва

Монахињи кои своето слепило го принесуваат за спасение на духовно „слепите“

Монашката заедница ја сочинуваат слепи монахињи кои се во постојано обожавање пред Пресветата Тајна Евхаристија и се молат за спасение на светот.

Ватикан Вести

Средба на Папата со клерот и богопосветените лица од Египет

Колку повеќе сме вкоренети во Христос, толку повеќе сме живи и плодни!

Вера Духовност

Втори февруари ден на Богoпосветените лица

Папата Иван Павле II во 1997 година го одреди 2 февруари да се одбележува како ден на Бога

Ватикан

Папата: Бог не сака да се сокриваат гревовите

Свештеничката и монашката верност се покажува во барањето прошка за направените гревови, а тоа значи во несокривањето на сопствените гревови