Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардинал Паролин: Неопходен е дијалог меѓу Запад и Русија

„Вниманието на Светиот Престол кон европскиот исток не е од денес, тоа е со стар датум и во

Вера Сведоштва

Монахињи кои своето слепило го принесуваат за спасение на духовно „слепите“

Монашката заедница ја сочинуваат слепи монахињи кои се во постојано обожавање пред Пресветата Тајна Евхаристија и се молат за спасение на светот.

Вести Свет

Една година од Светскиот ден на млади во Краков

Минатата година во ова време во Краков се одржа XXXI Светски ден на млади на тема „Блажени се милостивите, зашто тие ќе бидат помилувани!“ (Мт 5, 7).

Ватикан Вести

Папата: Радоста на Евангелието го исполнува срцето

За поседување на царството Божјо потребно е трагање и жртва – рече папата Фрањо за време на својот пладневен наговор на 20 јули 2017 година, на плоштадот Свети Петар во

Вера Сведоштва

Свети Игнатиј од Лојола – од офицер до основач на Друштвото Исусово

Игнатиј од младо момче искушувано од светските работи израснал во голем мистик.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Тоа е страшно, сурово и е злосторство

После молитвата „Ангел Господов“ на 30 јули 2017 година Папата рече дека денес се одбележува Светскиот ден против трговијата со луѓе,

Вера Духовност

Како да се побегне од цврстиот стисок на стравот

Не постои посигурен начин дека нема да се успее во животот од стравувањето.

Вести Свет

Во Колумбија убиен млад свештеник

Во Колумбија, ноќта помеѓу 27 и 28 јули 2017 година во Порто Валдивија, во областа Антиокиjа

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли малиот Чарли Гард и неговите родители

На 28 јули 2017 година вечерта, на својот профил @Pontifex, Светиот Отец упати Твитер

Вера Семејство

Нешто важно за татковци

Не постои потешка, посложена, поважна и во исто време покорисна работа од родителството,