Archive

Врати се на почетна
Ватикан Колумни

Делата кон сиромашните се „икона на Црквата“

Светски ден на сиромашни, преноќишта, перални за бездомници и бесплатни оброци. Ова се само некои од гестовите „кон последните“, кои го карактеризираат четиригодишниот понтификат на папата Фрањо.

Вера Семејство

Што е клучно за вистински одмор?

Месец јули е месец во кој многу можеме да научиме за природата. Тој е месец на жетвата и на голема топлина. (…)

Вести Македонија

Најава: Архиерејска Литургија во Радово по повод празникот Свети пророк Илија

На патрониот празник на парохијата „Свети пророк Илија“ – Радово, 2 август 2017 година со почеток во 10.00 часот

Вести Македонија

Млади од Македонија присуствуваа на Летен камп за млади во Италија

Од 19 до 26 јули 2017 година млади од Македонија, по четврти пат присуствуваа на 8. Летен камп за млади во Леко – Италија, под мотото „Сакај ја различноста, плаши

Ватикан Вести

Во порака на Инстаграм Папата се спомна на о. Жак Хамел

Денес се спомнуваме на о. Жак Хамел, кој покрај другите бројни маченици на нашето време,

Вера Сведоштва

„Само Ти биди во моето срце“

Многумина се чудат кога ќе слушнат дека некој во денешно време оди во манастир

Вести Свет

Моштите на свети Никола се враќаат од Русија во Бари

„Екуменизмот на светци е прекрасна можност за дијалог меѓу Црквите“ – рече кардинал Курт Кох по повод

Вера Духовност

Да ја наследуваме Богородица во секојдневниот живот

Да се чествува и наследува Марија можеме и во обичните моменти од нашето секојдневие.

Ватикан Вести

Медалјон за пет години понтификат на папата Фрањо

Од 28 јули 2017 година во централната зграда на Администрацијата за имотот на Апостолскиот Престол

Ватикан Вести

Папата: Дедовците и бабите се важни за општеството и верата

Колку многу се важни во семејствата дедовците и бабите за пренесување на човечкото наследство и верата,