Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Апелот на Папата за мир и дијалог во Ерусалим треба да го слушнат и политичарите

После повикот на Папата поради големите тензии во Еруслаим, се надеваме дека и политичките лидери

Вести Свет

Папата Фрањо почесен граѓанин на градот Меделин

На 20 јули 2017 папата Фрањо е прогласен за почесен граѓанин на колумбискиот град Меделин,

Вести Свет

Помош за катедралата во Луксор

Единствената црква, која беше во можност да собере околу 4500 верници, повеќе не постои.

Вера Семејство

За бракот во Светото Писмо (втор дел)

Бракот во Светото Писмо, во Исусовите очи и план

Вера Сведоштва

Да, јас сум Христова невеста

На многумина им е чудно како некои во денешно време одат во манастир. Што ги поттикнало да ја донесат таа одлука?

Ватикан Вести

Папата: Да го признаеме злото во нас

Во наговорот кој што Светиот Отец го одржа на 23 јули 2017 година се осврна на евангелискиот дел и

Вера Семејство

Носете ги вашите деца во Црква

Ги носите ли малите деца во црквата? Иако е тоа голем предизвик, треба да се носат. Прочитајте што др. Попчак ги советува родтиелите.

Вера Семејство

За бракот во Светото Писмо (прв дел)

Бог го создал човекот и го создал и бракот – и на оваа подрачје треба да се следат „упатствата од производителот“. Прочитајте ги размислувањата за бракот, врз основа на Светото

Ватикан Вести

Помош на Папата за спречување на гладот во Источна Африка

За да помогне на населението во Источна Африка, кое е погодено од голема прехранбена несигурност и беда,

Вера Духовност

Без молитва, сме осудени на живот кој го сочинуваат трикови и лаги

Молитвата за нас е посебно важна, ако го занемариме нашиот однос со Бог, духовниот живот малку помалку ќе ни згаснува.