Tag "Куба"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција го прими претседателот на Република Куба

Папата Фрањо го прими кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел Бермудез и неговата придружба на приватна аудиенција во Ватикан

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од ураганот Иан и трагедијата на стадионот во Маланг

Папата во своето пладневно обраќање ја изрази својата близина со жителите на Куба и Флорида кои беа погодени од силен ураган. Покрај тоа, се моли и за оние кои ги

Ватикан Вести

Близина на Папата со украинскиот народ и со жртвите од пожарот во Куба

На крајот од Генералната аудиенција папата Фрањо ги насочи своите мисли кон украинскиот народ и повика на молитва за многубројните мигранти. Исто така, ја изрази својата близина со погодените од

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство и близина за пожарот кај Матанзас

Светиот Отец будно ја следи веста за трагичниот пожар и експлозија во складиштето за нафта во Матанзас, Куба, во која животот го загуби најмалку едно лице, а повеќе од стотина

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за жртвите од експлозијата во Куба

По молитвата Царице небесна, Папата се спомна на сите мајки, на денот посветен на нив и беатификацијата на мисионерката Агучита. Се осврна на Светскиот ден на молитва за духовни звања

Ватикан Вести

Поттикнати од посетата на Папата, во Словачка се собираат средства за помош на Куба

Епископите од Словачка во сите цркви во целата земја најавија добротворното собирање на средства за помош на оние во потреба во Куба.

Ватикан Вести

Папата до младите Кубанци: Бидете ученици мисионери како другите би можеле да го откријат Исус

Кубанските граѓански власти одбија да дадат дозвола на бискупиите за активности на јавни простори, со исклучок на надбискупијата Сантијаго

Вести Свет

Во Куба осветена првата црква изградена после револуцијата

Во местото Сандино во Куба неодамна е посветена црквата „Пресвето Срце Исусово“, прва католичка црква изградена во оваа земја после револуцијата во 1959 година.

Вести Свет

Црквата во Куба против истополовите бракови

Надбискупот Гарсија изјави дека овие идеи се страни на кубанската култура и произлегуваат од културниот империјализам на моќните земји кои го користат ефектот на глобализацијата за да создадат единствена култура

Ватикан Вести

Папата упати видео порака до младите Кубанци

Светиот Отец во саботата на 21 април 2018 година испрати видео – порака до младите од Куба велејќи им никогаш да не се плашат да го слушнат Божјиот повик.