Tag "Куба"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата до младите Кубанци: Љубовта секогаш гради

Папата Фрањо на 29 јули 2016 година испрати видео порака до младите Кубанци кои организирале сопствена средба на млади истовремено со онаа на светско ниво во Краков.

Ватикан

Папата се сретна со московскиот Патријарх Кирил

Папата синоќа нешто после 20 часот по наше време се сретна со православниот Патријарх на Москва и цела Русија Кирил. По двочасовната средба зад затворени врати

Ватикан

Папата го започна своето 12. меѓународно патување

Утрово, 12 февруари 2016 година папата Фрањо го започна 12. меѓународно патување при што ќе го посети Мексико и ќе има средба во Хавана, Куба со Московскиот патријархот Кирил.

Ватикан

Историска средба меѓу Папата и Московскиот патријарх во Куба

На 12 февруари, папата Фрањо ќе се сретне со патријархот на Москва и цела Русија, Кирил. Веста за историската средба е објавена од страна на директорот на Ватиканскиот прес центар,

Ватикан

Патувањето на Папата во Куба и САД во 10 точки

Безбројни се коментарите со размислувања и толкувања на патувањето на папата Фрањо во Куба и САД за кое многумина веќе кажаа дека е историско. На таа посета, Светиот Отец упати

Ватикан

Патер Ломбарди за посетата на Папата на Куба

Пораката на Папата до Кубанците е во тешкотиите да не губат надеж – кажа патер Федерико Ломбарди директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол и на Радио Ватикан.

Ватикан

Папата: Во семејството се учи да се дава срцето за другиот

На последниот ден од својата пасторална посета на Куба папата Фрањо се сретна со семејствата во катедралата во градот Сантијаго де Куба.

Ватикан

Папата Фрањо: Нашата револуција е нежноста и радоста

 „Повикани сме да излеземе од нашиот дом. Генерација по генерација, ден по ден, сме повикани да ја обновиме нашата вера. Повикани сме да ја живееме револуцијата на нежноста“.

Ватикан

Папата го благослови градот Холгуин

После светата Литургија на Плоштадот на Револуцијата во Холгуин, папата Фрањо го благослови градот од Ридот на Крстот. На врвот од ридот 1790 година поставен е дрвен крст, кој гледа