Tag "корупција"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Мора енергично да се бориме против корупцијата за закрепнување по пандемијата

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, папата Фрањо потсети на потребата од подобрување на здравјето на општеството за надминување на последиците од пандемијата.

Ватикан Вести

Објавена молитвената накана на Папата за февруари 2018

На 1 февруари 2018 година во Дикастеријата за промовирање на целосен човечки развој во Рим е одржана

Ватикан Вести

Папата: Молете се за корумпираните!

Да се молиме за корумпираните да го пронајдат излезот од тој затвор во кој самите сакале да влезат

Ватикан Вести

Папата: Приоритет на политиката е борба против мафијата

На 21 септември 2017 година, папата Фрањо се сретна со Италијанската парламентарна комисија за борба против мафијата.

Ватикан Вести

Во Ватикан основан Совет за правда

Заеднички да се соочиме со разните облици на корупција, организираниот криминал и мафијата

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Не плашете се да ја сузбивате корупцијата

Вие сте надежта на Бразил и целиот свет, не плашете се да ја сузбивате корупцијата – напиша папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Корупцијата смрди

Тој е најчестиот говор на мафијата, процес на смрт кој го прекинува соживотот на луѓето,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да се бориме против корупцијата

Папата Фрањо испрати порака до сите латиноамерикански епископи, од 22 земји од тоа подрачје, кои на 9 мај 2017 година се собраа во Сан Салвадор на Генерално собрание на Советот

Ватикан Вера Вести Проповеди

Папата: Корупцијата е еден вид на богохулење

Корупцијата е еден вид на богохулење кое води до обожавање на парите и искористување на другите – рече папата Фрањо на светата Литургија на 24 ноември 2016 година во домот

Ватикан

Ватикан пристапи кон Конвенцијата на OОН против корупција

На 23 септември 2016 година во исто време во Ватикан и во седиштето на Организација на Обединетите Нации во Њуjорк е обајавено дека Светиот Престол минатиот понеделник пристапи кон Конвенцијата