Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Утринските свети Литургии пред Божиќ можат да бидат лек против осаменоста, вознемиреноста и стравовите – еве како!

Утринските свети литургии пред Божиќ (зорници) имаат некој посебен шарм. Едни велат дека едвај чекат да

Семејство

Божиќниот пост во семејството со стеблото на Јесеј

Во неделата го започнавме Божиќниот пост, тоа привилегирано време кое Црквата ни го дава за да се сетиме

Ватикан Вести Проповеди

Бог го објавува на понизните таинството на спасението

На простите, а не на разумните и мудрите Господ го објавува таинството на спасението

Ватикан Вести Проповеди

Што е потребно за да можам да Го сретнам Господ ?

Христијанската вера не е некоја теорија или филозофија , туку средба со Исус – истакна Светиот Отец

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на организаторите на Јубилејот на милосрдието

Радост и благодарност за завршената работа изрази папата Фрањо до организаторите на вонредниот

Вера Сведоштва

Свети апостол и евангелист Матеј

Денес го славиме св Матеј, наречен Левиј, автор на првото Евангелие, кој го напишал на арамејски јазик и

Вера Духовност

Кои се трите најголеми зла кои можат да нѐ отстранат од Бог во оваа благословено време?

Со оглед на тоа што во оваа време сакаме што повеќе да се приближиме до Бог, темелно ќе ја испитаме

Ватикан Вести

Повикани сме да бдееме, не знаеме кога Господ ќе дојде

Повикани сме да бдееме затоа што не знаеме кога Господ ќе дојде – порача папата Фрањо во пладневниот наговор на собраните верници на плоштадот Свети Петар, на 27 ноември 2016

Вести Македонија

Света Миса по повод сребрениот Јубилеј на Македонски Каритас

На 27 ноември 2016 во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, на првата Адвентска недела, свечената Евхаристија по повод прославата на 25 годишното постоење и делување