Tag "Кина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Му посакувам се најдобро на благородниот кинески народ

Светиот Отец го поздрави кинескиот народ на крајот од светата Литургија која ја служеше во главниот град на Монголија, Улан Батор и ги повика кинеските католици да бидат добри христијани

Ватикан Вести

Папата именува бискуп на Шангај за доброто на бискупијата и дијалогот

Папата Фрањо на 15 јули 2023 година го именува монс. Џузепе Шен Бин за бискуп на Шангај, преместувајќи го од бискупијата Хаимен, провинција Џиангсу. Кардинал Паролин изјави дека чекорот на

Ватикан Вести

Папата: Матео Ричи во Кина, евангелието се пренесува преку дијалог и пријателство

Проучувањето и подготовката предизвикуваат интерес и восхит, но она што привлекува е доследноста на христијанскиот живот, истакна на Генералната аудиенција папата Фрањо, говорејќи за мисијата на Матео Ричи, Исусовец кој

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Прекинот на огнот е првиот чекор кон мирот во Украина

На маргините на презентацијата на книгата на отец Антонио Спадаро, државниот секретар на Папата, кардинал Пиетро Паролин, разговара со новинарите и истакна дека Светиот Престол се обидува да ја искористи

Вести Свет

Во Кина уапсен бискуп лојален на Рим

Монсињор Питер Шао Жумин, бискуп на бискупијата Јонџие во кинеската провинција Жеџијанг, повторно е уапсен, по една година откако беше ослободен од притвор.

Ватикан Вести

Светиот Престол го обнови договорот со Кина

По соодветните консултации и проценки, двете страни се договорија да ја продолжат, за уште две години, важноста на договорот, кој првпат беше потпишан во 2018 година. Светиот Престол има намера

Ватикан Вести

Близина на Папата со верниците во Кина

На крајот од молитвата на Царице небесна, во недела 22 мај 2022 година, папата Фрањо потсети на претстојниот празник на Пресвета Богородица, Помошничка на христијаните, која е посебно се чествува

Ватикан Вести

Светиот Престол изразува загриженост за апсењето на кардинал Зен

Кардиналот Јозеф Зен е приведен во Хонг Конг од страна на полициските сили формирани да ја надгледуваат националната безбедност и е обвинет за „заговор со странски сили“ во врска со

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин: Горди сме на сведоштвото на католиците во Кина

Државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин во разговор за весникот La Voce del Nordest се осврна на некои актуелни прашања како односот на Ватикан и Кина и закрепнувањето

Вести Свет

Во Кина е хиротонисан нов католички бискуп

Антонио Ли Хуи (49) е хиротонисан за бискуп во катедралата во Пинглијанг во кинеската провинција Гансу, потврди Светиот Престол на 28 јули.