Tag "кардинал Пиетро Паролин"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Fratelli tutti: Конференција „Братство, мултилатерализам и мир“

На интернет конференцијата во четврток 15 април Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин порача дека меѓународната заедница има должност вакцините и лекувањето од Ковид-19 да го направи достапно на пошироките

Ватикан Вести

Папата: Годината ќе биде добра ако се грижиме за своите ближни

Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин го предводеше свеченото литургиско славење на празникот Света Богородица Марија во петокот на 1 јануари 2020 гдоина и ја прочита хомилијата која Папата ја приреди

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Заедничкото делување и дијалог за свет без војна

Во новата синодска сала, на 4 октомври е промовирана енцикликата на папата Фрањо „Fratelli tutti“ (Сите сме браќа) на која Папскиот државен секретар повторно ги истакна зборвите на Светиот Отец

Ватикан Вести

Кардинал Паролин ги прими амбасадорите на Израел и САД

Загриженоста на Светиот Престол кардиналот Пиетро Паролин ја изрази на амбасадорите на САД и Израел.

Ватикан Вести

 Ватикан од 4 мај постепено ги олеснува мерките

Од 4 мај Светиот Престол постепено ќе ги ублажи мерките и ќе започне да  воспоставува нормално извршување на работа на работните места. Здравствените мерки за спречување на заразата со корона

Ватикан Вести

Паролин: За интеграција на мигрантите во Европа и избегнувањето на гетоизација потребно е државјанство

Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин на претставувањето на книгите „Да припаѓаш на Медитеранот“ и „Братство“ во издание на списанието „Ла Цивилта Католика“, рече дека сè уште не е признат

Ватикан Вести

Во Ватикан започна средба со Апостолските нунции

Во проповедта на светата Литургија која ја служеше во базиликата Свети Петар, кардинал Пиетро Паролин зборуваше за службата на папските претставници. Со тоа евхаристиско славење започна средбата која ја поттикна

Ватикан Вести

„Болницата на Папата“ го прослави 150. роденден

Детската болница  „Бамбино Џезу“ е основана во 1869 година, а во 1924 година е подарена на папата Пијо XI па така Римјаните популарно ја нарекуваат „Болница на Папата“.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Светска средба на млади за подостоинствен свет

Голема е поврзаноста помеѓу Светскиот ден на млади во Панама и Епископската синода за млади која се одржа во октомври минатата година. Папскиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин во интервју

Вести Свет

Паролин: Во Ирак ја допрев верата на маченичката Црква

Папскиот државен секретар по враќањето од Ирак, каде со христијанските заедници го прослави Божиќ, се осврна на таа посета