Tag "канонизација"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Карло Акутис и основачот на Мисионерите на Марија Утешителката ќе бидат прогласени за светци

Примајќи го во аудиенција кардиналот Марчело Семерарo, папата Фрањо ги одобри декретите кои го отвораат патот за канонизација на блажениот Карло Акутис и блажениот отец Џузепе Аламан. Покрај нив, за

Ватикан Вести

Папата: Господ има план за љубов кон сите

Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија на плоштадот Свети Петар каде беа прогласени за светци 10 блаженици. Новите канонизирани светци ја живееле својата светост служејќи на Евангелието и на браќата

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Новите светци се „нежните светла“ во темнината на светот

Повикување, одење и благодарност се трите фази на вера на кои папата Фрањо се фокусираше во проповедта недела 13 Октомври за време на светата Литургија, која ја служеше по повод

Ватикан Вести

Свечена канонизација на папата Павле VI и надбискупот Ромеро

Канцеларијата за печат при Светиот Престол соопшти на 2 октомври 2018 година дека папата Фрањо на 14 октомври 2018 година ќе ги прогласи за свети папата Павле VI. и надбискупот

Ватикан Вести

„Полагање на животот“ е новиот пат до беатификација

Во вторник, на 11 јули 2017 година, е објавено Апостолско писмо на папата Фрањо во облик на Моту проприо со наслов „Maiorem hac dilectionem“, „поголема љубов од ова.“ Документот е

Ватикан Вести

Света Литургија со канонизација на Фрањо и Јацинта Марто

Папата во Фатима, на прославата за 100 годишнина од фатимските објави, го предводеше

Ватикан Вести

Папата: Своите накани доверете ги на Дева Марија

Папата во својот пладневен наговор на 16 октомври ги поздрави членовите официјалните државни делегации присутни на Евхаристиското славње и канонизацијата,

Македонија

Светиот Отец именува двајца свештеници за придружници на Папскиот делегат, кардинал Пуљиќ

По повод Татковинската прослава „Денови на света Мајка Тереза“, според информација од Апостолската нунцијатура за Република Македонија,

Uncategorized

Младите од Петралинци во посета на старите и болните лица во парохијата

Приклучувајќи се на прославата по повод канонизацијата на Мајка Тереза младите од католичката парохија „Свети Кирил и Методиј“ од Петралинци во духот на милосрдието кое света Мајка Тереза

Ватикан

Проповед на кардиналот Паролин на благодарствената Литургија

Кардиналот Пиетро Паролин, Папскиот државен секретар, на плоштадот Свети Петар ја предводеше благодарствена Литургија за канонизацијата на Мајка Тереза.