Tag "Истанбул"

Врати се на почетна
Вести Свет

Патријархот Вартоломеј искажа солидарност со католиците по нападот во Истанбул

Во телефонски разговор со Апостолскиот викар од Истанбул, вселенскиот цариградски патријарх Вартоломеј ја изрази својата близина со католиците во Турција погодени од нападот на црквата Света Марија Драперис во Истанбул.

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати сочувство по повод експлозијата во Истанбул

Светиот Отец упати сочувство до семејствата и пријателите на загинатите и повредените во бомбашкиот напад во неделата во центарот на Истанбул.

Ватикан Вести

Патријархот Ватроломеј и папата Фрањо се посветени за заеднички датум за празникот Воскресение Христово

Вселенскиот православен патријарх Вартоломеј I зборуваше за заедничката цел со папата Фрањо, која треба да се постигне 17 века по Соборот во Никеја во 325 година. Во врска со војната

Ватикан Вести

Папата е многу натажен поради базиликата Света Софија во Истанбул

По завршувањето на пладневната молитва Ангел Господов на 12 јули 2020 година, папата изрази жалење поради базиликата Света Софија во Истанбул, која повторно ќе стане џамија.

Вести Свет

Турскиот суд ја одложи одлуката за пренамена на Аја Софија во џамија

Највисокиот турски суд требаше на 2 јули да донесе одлука за пренамена на Аја Софија во џамија, но одлуката е одложена.

Свет

Епископот Паоло Бицети за неуспешниот воен удар во Турција

Во Турција не успеа државниот удар против претседателот Едоган. До сега во конфликтот загинаа окnолу 200 луѓе, а фатени се речиси три илјади бунтовници.

Ватикан

Папата молеше за жртвите во Истанбул: Нека Бог ги преобрати срцата на насилниците

Жалост и молитва за жртвите од трагичниот атентат на аеродромот во Истанбул беа централните зборови на папата Фрањо во пладневниот говор на 29 јуни.

Ватикан

Папата Фрањо испрати порака до Светскиот хуманитарен самит

Папата Фрањо испрати порака до Светскиот хуманитарен самит кој се одржа од 23 до 24 мај во Истанбул. Самитот го свика генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-Мун.

Ватикан

Папата испрати телеграма со сочувство до Турција и Русија

Папата Фрањо испрати порака со сочувство на властите во Турција после терористичкиот напад во Истанбул, во кој се убиени 5 лица и се повредни најмалку 39 лица

Свет

Подготовка за Вселенскиот Собор на Православните Цркви

Подготовката на Вселенскиот Собор на Вселенската Православна Црква во 2016 година ќе биде главна тема на состанокот на Собранието на епископите од Вселенската Патријаршија,