Tag "исповед"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во римската парохија Свети Пиј V: „Да го вратиме Божјото простување во центарот на Црквата“

Во рамки на иницијативата во Великиот пост „24 часа за Господ“, папата Фрањо во петок 8 март 2024 во римската парохија Свети Пиј V ја предводеше покорничката богослужба, на која исповеда една група верници. Во својата проповед рече дека исповедта нè враќа на патот на новиот живот кој започна со крштението и ги охрабри исповедниците секогаш да им даваат прошка на оние што го бараат. „Да ја вратиме Божјото простување во центарот на Црквата“ Исповедта, Светата Тајна на Божјото простување,

Ватикан Вести

Папата: Исповедта не е самоанализа, туку препознавање на Божјата милост

Папата Фрањо на 8 март 2024 година во аудиенција ги прими учесниците на годишниот курс за покајание и прошка за свештеници и теолози кои наскоро ќе примат ракополагање, а го организира Апостолската пенитенцијарија во Рим.

Ватикан Вести

Папата исповеда млади во Лисабон

Пречекан и испратен со песни на младинскиот хор, во петок, 4 август 2023 година, на третиот ден од неговата Апостолска посета на Португалија, папата Фрањо во утринските часови во градината Васко де Гама во Лисабон.ја подели светата Тајна Исповед на две момчиња и една девојка.

Ватикан Вести

Исповедта не е човечки суд, туку божествена утешна прегратка

На покорничкото славење во римската црква Santa Maria delle Grazie al Trionfale, во петок попладне на 17 март 2023 година се одржа молитвената иницијатива „24 часа за Господ“ предводена од папата Фрањо, при што потсети дека средбата со Бога преку исповедниците е „славење кое го лекува срцето и остава мир внатре“ и предложи испит на совеста за гревови „против животот, лошото сведочење и против созданието“

Колумни

Папата Фрањо нуди нов поглед на исповедта, Света тајна на радоста

Во срцето на простувањето е Бог кој прегрнува, а не попис на гревови и нашата понизност.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Исповедникот треба да биде брат, татко, утешител

Секој од нас е грешник на кој му е простено, предодреден за служење на другите, во светата Тајна Помирување за да можеме да ја сретнеме онаа љубов која го восихити и го промени нашиот живот. Една е од мислите од говорот на папата Фрањо до учесниците на курсот на Внатрешниот суд во организација на Апостолската канцеларија за покајание. Бидете браќа и татковци – ги поттикн Папата исповедниците.

Вера Духовност Колумни

Направете нешто повеќе во Божиќниот пост

Започнавте со постот. Се надевам дека само со постењето нема да завршат вашите напори за заедништво со Господ. Се надевам дека постот нема да биде единственото нешто што ќе го направите за празникот. Навистина, за Божиќ е потребно и да се исповедите. Можеби досега се немате исповедано, или пак веќе многу години не сте пристапиле на света Исповед. Но нема потреба за страв, светата Исповед е знак на Божјото милосрдие и Бог не го мрази и отфрла човекот кој згрешил,

Вести Свет

Свештениците од Австрлија се подготвени да одат во затвор за исповедната тајна

Свештеници од Јужна Австралија изјавија дека подобро би отишле во затвор, отколку во било кој случај да ја прекршат исповедната тајна

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Размислувајте за Божјото неизмерно милосрдие

Во Божјото простување да откриеме радост, милосрдие и надеж – поттикна папата Фрањо за време на евхаристиското славење на плоштадот Свети Петар на 8 април 2018 година,

Ватикан Вести

Папата: Сега е време да се помириме со Бог

Папата Фрањо во пораката која ја објави на својот твитер профил на 23 март 2018 година ги поттикна своите следбеници да пристапат на светата Тајна Исповед затоа што да се остане на патот на злото донесува само тага.