Tag "Иван Павле II"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Молитвата на папата Фрањо за милост и сочувство со украинскиот народ

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо, споменувајќи дека пред точно дваесет години, свети Иван Павле II. во Краков го изрече Чинот на посветување на светот на Божјото милосрдие, побара од

Вера Сведоштва

Седумнаесет години од смртта на саканиот папа Иван Павле II

Пред 17 години, во 21.37 часот, светло се изгасна во работната соба на папата Иван Павле II. Тоа беше знак дека Карол Војтила се пресели во небесна татковина. Тие денови

Вести Македонија

Во Струмица прославен Светскиот ден на болните

По повод Светскиот ден на болните во Струмичката катедрала епископот Стојанов служеше света Литургија

Колумни

Генералните аудиенции се средби кои носат радост во срцата на Папата и верниците

Од понтификатот на Пио XII, Генералната аудиенција беше и остана за Римските епископи не само можност да зборуваат со целата Црква, туку и можност да ја доживеат радоста на средбата

Колумни

Атентат врз папата Иван Павле II: Сеќавање на тој кобен 13 мај 1981 година

Пред 40 години се случи шокантниот обид за атентат врз животот на Иван Павле II на плоштадот Свети Петар. Тоа е ден кој влезе во нашeто колективно сеќавање кога љубовта

Ватикан Вести

Папата на крајот од Генералната аудиенција: Молитвата е главно послание на христијаните

На крајот од Генералната аудиенција во среда 21 октомври 2020 година, Папата се осврна на октомври – мисионерскиот месец – и важноста на молитвата за спас на човештвото, посебно сиромашните.

Ватикан Вести

Кардинал Комастри: Иван Павле II својот крст го претвори во љубов

Поминаа 15 години од смртта на свети Иван Павле II, на 2 април 2005 година. Незаборавни се деновите кои го обележаа неговиот премин во домот на Отецот, по долгата болест

Ватикан Вести

Папата: Во искушението не сме сами; да се довериме на Христос

Во поздравите на крајот на Генералната аудиенција Папата потсети дека Исус е верен пријател кој секогаш нè прати и никогаш не нè разочарува, и дека во Неговиот крст пронаоѓаме поддршка

Ватикан Вести

Инаугурирана новата катедра „Gaudium et Spes“

На 25 јануари 2018 година Папскиот теолошки институт Иван Павле II за наука за бракот и семејството во Рим ја инаугурираше катедрата „Gaudium et Spes“ за проучување на односите помеѓу

Вера Семејство

Порака на папата Иван Павле II до жените кои извршиле абортус

Покрај мајката, за смртта на уште нероденото дете, често пати одлучуваат и други лица.