Tag "Европа"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Највредното богатство на Европа се семејствата

Највредното богатство на Европа се семејствата – ова го изјави папата Фрањо во четврток 1 јуни 2017 година

Ватикан Вести

Ватикан: Европските градоначалници за бегалците

„Европа – бегалците се наши браќа и сестри“ е темата на состанокот на европските градоначалници, кој се одржува на 9 и 10 декември во Ватикан во организација на Папската академија

Свет

Светскиот ден на младите е порака на Европа во пламен

Папата Фрањо во среда попладне ќе слета на аеродромот во Краков за да го отвори 31-от Светски ден на млади. Илјадници млади луѓе се веќе присутни во градот на свети

Ватикан

Папата Фрањо: Во Европа се подигаат невидливи ѕидови

Во својата видео порака до учесниците на средбата „Заедно за Европа“, Светиот Отец предупреди дека покрај некои видливи ѕидови се подигаат исто така и оние невидливите кои би сакале да

Ватикан

Папата: Сонувам за Европа…

Сонувам за Европа со нов живот, која мигрантите не ги смета за „злосторство“, која не ги отфрла сиромашните, старите и болните луѓе, која своите граѓани не ги смета за броеви,

Ватикан

Немало телефонски разговор меѓу папата Фрањо и Ангела Меркел

Немало телефонски разговор меѓу канцеларката Ангела Меркел и папата Фрањо во врска со состојбата на Европа. Како портпаролот на германската влада,

Ватикан

Дали Меркел му се јави на Папата?

Ватикан не го коментира извештајот во весникот „Кориере дела сера”, во кој се тврди дека германската канцеларка Ангела Меркел пред некое време „налутено“ му се јавила на Папата.

Ватикан

Папата Фрањо: Богатата Европа да ги прифати гладните како браќа

Европските народи да ги прифатат гладните и странците како браќа, тоа беше повикот на папата Фрањо, кој го упати за време на аудиенцијата

Свет

Монс. Томази: Коректен прием на мигрантите во Европа

Европа мора да ги отвори вратите за мигрантите преку политика, која нема да биде под влијание на „ирационални популистички тензии”. Ова го изјави монс. Силвано Томази

Ватикан

Папата во авионот одговараше на новинарски прашања

При враќањето од Апостолската посета од Босна и Херцеговина кон Рим, папата Фрањо одговараше на новинарски прашања меѓу кои беа за Неговата следна посета во Хрватска како и за феноменот