Tag "Европа"

Врати се на почетна
Колумни

Европскиот правец и потребата да се следат креативни патишта на мирот

Директорот на ватиканската Дикастеријата за комуникации се осврна на повикот на папата Франциско во Португалија до Европската унија да развие мировна дипломатија со цел да се решат конфликтите, почнувајќи од

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Копер учествува на форум за мир

По покана на Словенската бискупска конференција, Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов на 17 јуни 2023 година учествува во Копер на Форумот за мир и дијалог

Вести Свет

Синода: Европското континентално собрание започна во Прага

Двесте делегати од цела Европа се собраа во чешкиот главен град Прага за да дискутираат за плодовите од синодалната работа на локално ниво. Европското континентално собрание за третата фаза на

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Европа мора да го врати „хелсиншкиот дух“

Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин зборуваше на конференцијата организирана од италијанската амбасада при Светиот Престол во Рим за потребата да се најдат нови дипломатски патишта за ставање крај на војната

Вести Свет

Европа: Злосторствата од омраза против христијаните во пораст

Дел од проблемот, се вели во извештајот, лежи во начинот на размислување дека христијаните во Европа не можат да бидат дискриминирани бидејќи се мнозинство. Но, важно е да се направи

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете новото лице на Европа

Папата Фрањо во понеделник 11 јули 2022 година, на празникот Свети Бенедикт, заштитникот на Европа, испрати порака до младите собрани на Конференцијата за млади на Европската унија во чешкиот главен

Вести Македонија

Известување за верниците во западно – европските земји

Ги известуваме верниците во западно-европските земји дека за време на летниот период, во месеците јули и август, свештеници од Македонија престојуваат во Германија и Швајцарија.

Ватикан Вести

Кардинал Холерих: Траен мир и помалку оружје

Кардиналот Холерих, претседател на Советот на бискупските конференции на Европската унија (COMECE), даде изјава за Денот на Европа и повика на продолжување на процесот на помирување кој го поттикнаа татковците

Ватикан Вести

Папата: Мирот во Европа и светот да ѝ го довериме на Богородица

Поздравувајќи ги ходочасниците на Генералната аудиенција во среда 4 мај 2022 година, папата Фрањо повика на молитва Света Бројаница секој ден во мај, молејќи ја Богородица за ново спокојство за

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Во Европа нека владее братството, почитта и слободата

Поздравувајќи ги поколониците на полски јазик по катехезата на Генералната аудиенција во среда 16 февруари 2022 година, папата Фрањо ги насочи своите мисли кон европскиот континент, при што ги спомна