Tag "Грузија"

Врати се на почетна
Uncategorized

Папата се моли за сите погодени од катастрофалните природни катастрофи во Словенија и Грузија

На крајот од редовната Генерална аудиенција, во среда, на 9 август 2023 година, Папата ги вети своите молитви за жртвите од лизгањето на земјиштето во северна Грузија и екстремните поплави

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Знаењето и верата ја осветлуваат темнината на омразата

Да се премине од темнината на незнаењето во светлината на знаењето е задача на образованието истакна Папата примајќи делегација од 84 членови на Универзитетот Сулхан-Саба Орбелијани од грузискиот главен град

Вести Свет

Поклоничката статуа на Пресвета Богородица Фатимска за прв пат оди во три поранешни советски републики

Во септември и октомври поклоничката статуа на Пресвета Богородица Фатимска прв пат ќе патува во Ерменија, Грузија и Азербејџан.

Вести Македонија

Македонски Каритас учествува на Регионална конференција на Каритас Европа

Во Тбилси, Грузија од 7 до 9 мај 2018 година се одржа Регионална конференција 2018 на Каритас Европа, на која учество зеде и дитректорот на Македонски Каритас

Ватикан Вести

Папата прими делегација на верници католици од Грузија

Папата Фрањо на 1 декември 2016 година ја прими делегацијата на верници католици од Грузија

Ватикан

Папата за посетата на Грузија и Азербејџан

Светиот Отец Генералната аудиенција на 5 октомври 2016 година ја посвети на својата неодамнешна посета на Грузија и Азербејџан и со Ерменија,

Ватикан

Папата: Големината на човекот е во „маленкоста“ пред Бог

Светиот Отец во Тбилиси на 1 октомври 2016 година служеше света Литургија пред околу 6.500 верници на стадионот Месхи. Ја пренесуваме неговата проповед во целост:

Ватикан

Средба на Папата со каритативните работници во Тбилиси

На 1 октомври 2016 година попладне папата Фрањо се сретна и со каритативните работници и нивните штитеници во каритативниот центар на оците камилијанци во Тбилиси.

Ватикан

Папата молеше за мир во Асирско-калдејската католичка црква

На 30 септември 2016 година навечер папата Фрањо се сретна со претставници на Асирско – калдејската заедница во црквата Свети Симон.

Ватикан

Папата Фрањо се сретна со патријархот Илија II

Папата Фрањо на 30 септември 2016 година кратко после 17.00 часот според локално време се сретна со Илија II католикос и патријарх на цела Грузија во палатата на патријархатот.