Tag "верска слобода"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светиот Престол: Верската слобода се прекршува во третина од земјите во светот

Во своето обраќање на 55. седница на Советот за човекови права, надбискупот Еторе Балестеро, постојан набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации и други меѓународни организации во Женева, повика на

Вести Свет

Израелскиот претседател ја потврди неговата посветеност за одбрана на верската слобода

Латинскиот и православниот патријарх на Ерусалим присуствуваа на состанокот во градот Хаифа на кој претседателот на Израел ја потврди својата посветеност за одбраната на слободата на вероисповед и богослужба во

Вести Свет

Во светот се зголемуваат верските прогони и кршењето на верската слобода

Фондацијата со папско право „Помош на Црквата во неволја“ го објави преку веб презентација 15. издание на Извештајот за верска слобода во светот, за периодот од 2018 до 2020 година.

Ватикан Вести

Надбискупот Јурковиќ: Потребно е да се штити верската слобода, верувањето и приговорот на совеста

Не постојат права кои вредат помалку од другите – рече одлучно претставникот на Светиот Престол при ООН во Женева, констатирајќи дека последниот извештај на ООН кој е посветен на верската

Вести Свет

OН предупредуваат за зголемувањето на етничките и верските тензии во Шри Ланка

„Додека властите состојбата по бомашките напади ја ставија донекаде под конторла, многу верски заедници сѐ уште се загрижени за нивната безбедност“, истакна на 26 август специјалниот известувач на ОН за

Вести Свет

Светиот Престол: верската слобода сѐ повеќе во опасност во светот

Надбискупот Иван Јурковиќ, постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации во Женева, говореше на 2 март оваа година на 37. седница на Советот за човекови права, силно осудувајќи го

Ватикан Вести

Папата повикува на молитва за верската слобода во Азија

„За христијаните, и останатите верски малцинства во азиските земји да бидат во можност својата вера да ја практикуваат во целосна слобода – е молитвената накана на Папата за јануари 2018

Свет

Епископите од САД во заштита на верската слобода

„Сведоштво за слободата“ е темата на претстојната кампања за верската слобода Fortnight for Freedom, на епископската конференција на САД,

Ватикан

Папата: Штитете ја верската слобода

На средбата за верската слобода во сабота 26 септември во Филаделфија, папата Фрањо ги поттикна сите граѓани на САД и припадниците на сите религии заедно да се борат против настојувањата

Ватикан

Папата: Молам да се прекине прогонот на христијаните

Го молам Господ Кој е извор на секое добро за дарот на мирот и слогата (за Пакистан) и прогонството на христијаните кој светот настојува да го сокрие да заврши и