Tag "Венецуела"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Видео порака на папата до свештениците во Венецуела

Во вторник на 19 јануари, папата Фрањо испрати видео порака до бискупиското и монашкото свештенство во Венецуела, во кое ги повикува свештениците на љубов кон несаканите како и тие во

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли за измачениот венецуелски народ

Во писмото до кардиналот Балтазар Порас Кардоз за неговиот именден, папата Фрањо ја повтори својата близина со венецуелскиот народ кој е „ставен на искушение од страдањата предизвикани од пандемијата и

Вести Свет

Венецуелските епископи предупредија на институционализација на насилството

Во центарот на заседавањето на Венецуелската епископска конференција која траше од 7 до 12 јануари се анализира драматичната ситуација и предизвиците со кои се соочува населението во таа земја

Ватикан Вести

Папата се моли за постигнување договор во Венецуела

По молитвата Ангел Господов папата Фрањо упати апел за постигнување договор во Венецуела

Ватикан Вести

Претставници од Венецеула во Ватикан

Државниот секретаријат при Светиот Престол во понеделник 11 февруари 2019 година прими претставници од Венецуела, потврди гласноговорникот Алесандро Џизоти, одговарајќи  на новинарско прашање, не давајќи детали од средбата.

Ватикан Вести

Папата го осуди терористичкиот напад во Филипините

Одулучно го осудувам насилниот настан, кој донесува нова тага на филипинската христијанска заедница

Ватикан Вести

Папата повика на мир на Блискиот Исток и во Венецуела

Папата Фрањо по молитвата Царице небесна повика на мир во Светата Земја и на целиот Блиски Исток, како и во Венецуела.

Ватикан Вести

Светиот Престол изрази загриженост за кризата во Венецуела

Светиот Престол повторно изразува загриженост заради радикализација и влошување на кризата

Ватикан Вести

Папата: Исусовиот ученик не смее да има двојно срце

Упатувам апел да се прекине насилството и да се пронајде мирно и демократско решение на кризата

Ватикан Вести

Папата се сретна со венецуелските бискупи

Папата Фрањо во четврток на 8 јуни 2017 година ги прими во аудиенција членовите