Tag "Ватикан"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на Божиќна света Литургија: Да ги насочиме очите кон вистинскиот Бог

Папата Фрањо ја предводеше полноќната божиќната света Литургија во базиликата Свети Петар, вечерта на 24 декември 2023 година и истакна дека „чудото на Божиќ“ е тоа што бесконечниот Бог „станува

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Христијанинот се бори против ѓаволот кој сака сѐ да уништи

Во саботата попладне, на 7 октомври 2023 година, папата Фрањо служеше Света Литургија за хорот на Ватиканската жандармерија. Коментирајќи го неделното евангелие, Папата рече дека нашите животи се како лозје

Ватикан Вести

Секој втор вторник во месецот, Евхаристиско обожавање на плоштадот Свети Петар

Секој втор вторник во месецот од 20.00 до 21.00 часот ќе има Евхаристиско обожавање пред базиликата Свети Петар. Иницијативата ја објасни парохискиот свештеник на базиликата, фра Ањело Стоја, кој рече

Ватикан Вести

Папата до ватиканските вработени: Вашата работа нека биде придонес за мирот

Папата, по повод Божиќ, во салата Павле VI. се сретна со вработените во службата на Ватикан и им се заблагодари за нивната работа, посакувајќи им на нивните семејства мир по

Ватикан Вести

Папата најави дека ќе именува две жени во Дикастеријата за епископи

Во интервју за агенцијата Ројтерс, папата Фрањо зборува за подобрување на положбата на жената во Римската курија и објаснува дека за прв пат две жени ќе работат во Дикастеријата, која

Ватикан Вести

Ватикан започнува со подготовките за Светата година 2025

Светите години се исклучителни настани во Католичката црква и се слават на секои 25 години. Ватикан ги започна првичните подготовки за Светата година 2025 и ги довери на Папскиот совет

Ватикан Вести

Во Рим отворена изложба „Србија и Ватикан 1878-1914“

Изложбата беше подготвена од Државниот архив на Србија, а на свеченото отворање говореа секретарот за односи со државите на Светиот Престол, надбискупот Пол Ричард Галагер и министерот за надворешни работи

Ватикан Вести

Ватикан учествува на саемот Експо Дубаи

Светиот Престол е присутен со свој сопствен павилјон на саемот Експо во Дубаи кој е отворен во четвртокот на 30 септември. Во соопштението од Папскиот совет за култура кој го

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на својот возач кој заминува во пензија

Папата Фрањо на Генералната аудиенција во средата на 30 јуни на лаикот Рензо Кестие кој денес оди во пензија, му се заблагодари за верното служење во Ватикан.  Овде во Ватикан

Ватикан Вести

Од недела повторно пладневна молитва со Папата на ватиканскиот плоштад

Од недела 18 април 2021 година папата Фрањо повторно ќе моли Царице небесна со поклониците на плоштадот Свети Петар во Ватикан.