Tag "Бугарија"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов упати честитка до епископот Христо Пројков

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов, на 9 април 2024 година, упати честитка до монсињор Христо Пројков, досегашен епископ на епархијата „Свети Иван XXII“ со

Вести Македонија

Епископот Стојанов упати честитка до новиот епископ на епархијата „Свети Иван XXIII“ со седиште во Софија

По повод именувањето на монсињор Петко Валов за епископ на епархијата „Свети Иван XXIII“ со седиште во Софија, Бугарија, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов,

Вести Македонија

Свештеници од Украина и Бугарија во посета на Радио Марија

Деканот на деканатот „Свети Кирил и Методиј“ при Струмичко – скопската епархија протојереј ставрофор отец д-р Зоран И. Стојанов во вторник 14 јуни 2022 година со отец Роман Скрипњук, отец

Вести Свет

Апостолскиот нунциј Пекорари одликуван од бугарскиот претседател со државна награда

На 30 декември 2021 година, Апостолскиот нунциј за Македонија и Бугарија монс. Анселмо Гвидо Пекорари ја доби од претседателот на Република Бугарија Румен Радев високата државна награда „Мадарски коњаник“ од прв

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати сочувство за настраданите во автобуската несреќа

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов на 23 ноември 2021 година упати сочуство по повод тешката сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Струма кај Перник

Ватикан Вести

Папата Фрањо го именува монсињор Каваленов за епископ на Никополската епархија

Светиот отец папата Фрањо na 20 јануари 2021 година го именува монсињор Страхил Веселинов Каваленов, досегашен апостолски администратор на испразнетото седиште на истата епархија, за епископ на Никополската епархија.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати писмо со сочувство по повод смртта на Никополскиот бискуп Петко Христов

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов на 15 септември 2020 година упати писмо со сочувство до Апостолскиот администратор на Никополската бискупија монс. Страхил Каваленов по

Вести Свет

Папата го именува отец Румен Станев за помошен епископ на Софиско-Пловдивската бискупија

Папата Фрањо на 5 септември 2020 година го именува отец Румен Иванов Станев, поранешен парохиски свештеник во црквата „Свети Михаил Архангел“ во Раковски, за помошен епископ на Софиско-Пловдивската бискупија, со

Ватикан Вести

Папата: Марија нека ги благослови Бугарија и Македонија

Папата Фрањо во текот на Генералната аудиенција се заблагодари на бугарскиот и македонскиот народ за срдечниот прием и се осврна на главните точки од посетата. На крајот го истакна примерот

Свет

Кардинал Паролин ја посети Бугарија

Кардинал Пиетро Паролин, Папски државен секретар, од 19-22 март 2016 година престојуваше во Бугарија. Во Софија ја предводеше Литургија во катедралата „Успение на Пресвета Богородица“