Tag "Блиски Исток"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Мора да се избегнува сè што може да предизвика ескалација на Блискиот Исток

На маргините на конференцијата Agidae (Associazione Gestori Istituti Dipendenti dall’Autorità Religiosa) на Папскиот универзитет „Urbaniana“ во Рим, државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин ги коментираше последните вести од

Ватикан Вести

Папата повика на прекин на огнот на Блискиот Исток

По катехезата на Геенралната аудеинција во среда, 3 април 2024 година, Светиот Отец повторно апелираше за прекин на огнот во Појасот Газа.

Ватикан Вести

Папата: Да не ја заборавиме драмата во Сирија и христијаните на Блискиот Исток

Во говорот пред членовите на Синодот на Мелкитската источна католичка црква, папата Фрањо ја спомена Сирија, сакана и измачена земја, илјадниците мртви и ранети, како и милиони бегалци внатре и

Ватикан Вести

По молитвата Ангел Господов: Христијанската вера на Блискиот Исток и покрај страдањата е жива

По богородичната молитва Ангел Господов во недела 27 јуни 2021 година, папата Фрањо поттикна на молитва за Блискиот Исток. Покрај тоа, тој ги замоли верниците на посебен начин да се

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Папата сака да го спаси христијанството на Блискиот Исток

Обидот да се запре егзодусот на христијаните од Блискиот Исток беше една од причините зошто папата Фрањо одлучи да отпатува за Ирак. Ова го истакна надбискупот Пол Галагер, секретар за

Ватикан Вести

После молитвата Ангел Господов: Да молиме за Блискиот Исток и Западна Украина

После молитвата Ангел Господов на 28 јуни 2020 година папата Фрањо повика на молитва за Сирија, Либан и Јемен, блискоисточни земји погодени од општествена, политичка, економска, здравствена и хуманитарна криза,

Вести Свет

Блиски Исток: Светиот Престол ја гарантира својата поддршка на преговорите

Светиот Престол ја гарантира на меѓународната заедница својата поддршка во иницијативите насочени за напредокот на решенијата постигнати со преговори и во нејзиното завземање за мир.

Ватикан Вести

Молитвена накана на Папата за месец ноември 2019

Папата Фгањо ги повикува верниците во месец ноември да молат за дијалог на Блискиот Исток и истакнува дека бројни христијански заедници на тоа подрачје, заедно со еврејските и муслиманските, се

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Средбата во Бари беше уверлив знак за единство на христијаните

Вчера во Бари со патријарсите на Црквите од Блискиот Исток и нивните претставници поминавме посебен ден во размислување и молитва за мир во тие краеви

Ватикан Вести

Папата од Бари: Нека биде мир на Блискиот Исток

Светиот Отец: Да молиме заедно како би го измолиле оној мир од Господарот на небото, кој овоземските моќници сѐ уште не успеале да го пронајдат