Tag "Амазонија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Црквата во Амазон сведочи за синодалноста

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 4. средба на Католичката црква во Амазонија и поттикна на храброст, смелост и отвореност за Божјото дејствување и вдахновение.

Ватикан Вести

Формирана Епископска конференција на Амазонија

Папата Фрањо канонски формира ново црковно тело кое ќе има за задача да го негува синодсалниот дух во Црквата на амазонските подрачја и да поттикнува инкултурација на верата, стои во

Вести Свет

Кардинал Хумс: Амазонија се распнува

Претседателот на Амазонската црковна конференција (CEAMA) кардиналот Клаудио Хумс (87) предупреди дека Амазонија се раапаѓа по актуелниот развој на земјоделството и рударството и илегалното искпоување на злато.

Вести Свет

Амазонската црковна конференција е директен плод на Синодата

Амазонската црковна конференција, тело кое неодамна е воспоставено во Латинска Америка е знак на потребната близина со населението, посебно домородното.

Ватикан Вести

Основана нова Амазонска црковна конференција

Во текот на посебното собрание кое се одржа преку интернет од 26 до 29 јуни основана е нова Амазонска црковна конференција, ново тело кое ќе биде делотворно средство за спроведување

Ватикан Вести

Помош од Абу Даби за населението во Амазонија

Шеикот Мохамед бин Зајед принц на Абу Даби одговори на повикот на папата Фрањо да помогне на најсиромашните народи во светот, и во Амазонија испрати 50 тони здравствен и хигиенски

Ватикан Вести

КОВИД-19: Солидарност на Папата со населението на бразилската Амазонија

Папата Фрањо му телефонираше на надбискупот во Манаус, Леонард Штајнер, за да изрази солидарност со тој град во бразилска Амазонија, во кој се зголемува бројот на жртви од пандемијата

Ватикан Вести

Објавен е Постсинадалниот Апостолски поттик за Амазонија „ Драга Амазонија“

Во среда 12 февруари 2020 година во Ватикан е објавен постсинодалниот Апостолски поттик на папата Фрањо со наслов „Querida Amazonia” (Драга Амазонија), која е плод на Специјално собрание на Епископската

Вести Свет

Колумбија: Бискупите сакаат да ја зголемат свеста за грижата за создаденото

Генералниот секретар на Колумбиската бискупска конференција, бискупот Елкин Фернандо Алварез Ботеро, во интервју за Радио истакна дека работата на 109. Пленарно собрание на колумбиската бискупска конференција е посветено на грижата

Ватикан Вести

Претставен Завршниот документ од посебната Синода за Амазонија

На 15. Собрание на посебната епископска синода за Панамазонското подрачје, одржано на 25 октомври 2019 година во попладневните часови, во присутност на папата Фрањо е претставен Завршниот документ и се