Tag "Амазонија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Брифинг за синодата: Благодарност на Папата за донесувањето на народите на Амазонија „тука“

Првиот брифинг за Синодота се одржа во присуство на епископот Давид Мартинeз Де Агуире Гвинеја, апостолскиот викар Пуерто Малдонадо, монсињор Емануел Лафон, епископот на Кајен, сестрата Алба Тереза СКедиел Кастило,

Ватикан Вести

Папата ја отвори Синодата за Амазонија: Бидете верни на новостите на Светиот Дух со бестрашна мудрост

Многумина во Амазонија носат тешки крстови и очекуваат нежна љубов на Црквата – рече папата Фрањо на светата Литургијат за време на отворањето на Епископската синода за Амазонија и ги

Ватикан Вести

Во Ватиканските градини папата Фрањо засади даб од Асизи

На празникот свети Фрањо од Асизи, 4 Октомври 2019 година, папата Фрањо во Ватиканските градини посади даб од Асизи, како видлив знак за целосна екологија, а настанот е пропратен со

Ватикан Вести

Објавен списокот на учесници на Синодата за Амазонија

Посебно генерално собрание на Епископската Синода ќе се одржи во Ватикан од 6 до 27 октомври, посветено на тема ,,Нови патеки за Црквата и за  целосната екологија”

Вести Свет

Латиноамериканските епископи бараат помош за гаснење на пожарите

Соочени со пожарите во амазонската прашума Советот на латиноамериканските епископи (CELAM) во соопштение објавено во Богота на 22 август ги повика Бразил, Боливија, Обединетите нации и меѓународната заедница да преземат

Ватикан Вести

Ватиканското радио повторно ќе емитува програма во Амазонија

Бразилската програма на Ватиканското радио – Ватикан њуз од 1 август, неколку седмици пред Синодата за панамазонските подрачја, повторно на кратки бранови ќе започне да пренесува програма за Амазонија

Ватикан Вести

Првата подготвителна средба за Синодата за Амазонија

На 12 април 2018 година, папата Фрањо ги отвори подготвителните средби за Синодата за Амазонија која ќе се одржи во октомври 2019 година, на тема „Амазонија: Нови патишта за Црквата

Ватикан Вести

Папата се сретна со претставници на домородните народи

Еден од најважните настани од посетата на папата Фрањо на Перу беше средбата со домородното населени од Амазонија, одржан во спортскиот комплекс „Колизео Мадре де Диос “ во Пуеро Малдонадо.

Вести Свет

Перуанскиот народ со радост и надеж го очекува Папата

Апостолското патување на папата Фрањо во Перу, кое е на програмата од 18-21 јануари 2018 година