Tag "Алепо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Сандри за очајот и надежта на сирискиот народ

Префектот на Конгрегацијата за Источни цркви кардиналот Леонардо Сандри по престојот во Сирија од 25 до 2 ноември сведочеше за очајот и надежта на сирискиот народ.

Ватикан Вести

Папата донираше парични средства на Црквата во Сирија

Продолжува патувањето на префектот на Конгрегацијата за Источни Цркви во Сирија кое започна на 25 октомври, а ќе заврши на 3 ноември. Кардинал Сандри во текот на посетата на таа

Вести Свет

Сириските католички патријарси и епископи заседаваа во Алепо

Црковните поглавари во Сирија собрани на заседавање во Алепо кое завршува на 20 мај предупредуваат на ужасните економски услови и драматичниот егзодус на младите генерации.

Вести Свет

Во Алепо е обновена католичката катедрала

Маронитската катедрала беше разрушена за време на војната во Сирија

Вести Свет

Алепо: Без милосрдие нема пост

На 15 март 2019 година се навршуваат девет години од започнувањето на војната Сирија. За состојбата во земјата за Радио Ватикан зборуваше фра Ибрахим Алсабаг, управител на парохијата во Алепо,

Вести Свет

Апостолскиот викар на Алепо: „Ги симнаа маските“

„Со овие ракети ги симнаа маските. Седум години, а сега започнува осмата, се водат битки на сириската земја, а кога малите играчи загубија, на сцената излегуваат вистинските играчи во конфликтот“

Вести Свет

Алепо. Деца без идентитет

Деца без идентитет кои никогаш не биле запишани во матичните книги, на кои им е одземено детството и образованието, кое општеството ги одбило затоа што се родени во времето на

Вести Свет

Три проекти како божиќен подарок за христијаните во Алепо

Три проекти како божиќен подарок за христијанската заедница во Алепо. Таква кампања започна Папската фондација „Помош на Црквата во потреба.“

Вера Сведоштва

Фра Ибрахим се врати во Алепо за да биде со својот народ

„Црквата е Мајка која се грижи за човечките потреби не само со побожни зборови

Вести Свет

Писмо до Папата од католичка парохија од Алепо

Парохијата Свети Фрањо од сирискиот град Алепо испрати писмо до папата Фрањо во пресрет