Tag "абортус"

Врати се на почетна
Вести Свет

COMECE: Абортусот никогаш не може да биде основно право

Советот на бискупските конференции на Европската унија објави соопштение по повод гласањето во Европскиот парламент, во Брисел на 11 април 2024 година, за вклучување на правото на абортус во Повелбата

Ватикан Вести

Папската академија за живот: Не смее да постои „право“ за одземање човечки живот

Папската академија за живот издаде соопштение во кое го поддржува противењето на француските бискупи за амандманот со кој абортусот би станал уставно право

Вести Свет

Придружете им се на илјадниците во молитвата против абортус

Конференцијата на католичките бискупи на Соединетите Амрикански Држави (USCCB) ги повикаа католиците да се придружат на иницијативата „Девет дена за живот“, време на молитва и делување, во кое илјадници луѓе

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Абортусот е убиство!

На средбата со членовите на италијанското здружение на фармацевти, папата Фрањо се осврна на оние кои сакаат да го укинат приговорот на совеста и посочи дека не се работи за

Вести Свет

Реакција на надбискупот Гадецки за оскврнувањето на цркви во Полска

Претседателот на Полската епископска конференција и бискуп во Познан, Станислав Гадецки реагира на критиката за одлуката на Уставниот суд за неуставноста на одредбата на законот со кој се овозможува абортус

Вести Македонија

Директорот на Каритас оствари средба со здружението Лидија – срце што чука

  Во вторник, 07 јули 2020 година, директорот на Македонски Каритас, дон Паво Шекерија, оствари посета на Здружението Лидија – срце што чука во нивната канцеларија во Скопје и се сретна

Вести Свет

Трамп ќе учествува на Маршот за живот во Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп на 24 јануари ќе учествува на Маршот за живот во Вашингтон. Ова е прв пат во 47 годишната историја на движењето против абортусот да учествува на

Вести Свет

Аргентина: Порака на епископите за заштита на животот

Аргентинските епископи изразија загриженост заради Протоколот за прекин на бременоста со кој на девојките од 13 години им е овозможено абортус дури и без родителска согласност, и заради воведувањето на

Вести Свет

Јужна Кореја: Уставниот суд го прогласи за неуставен законот за забраната на абортусот

По Ирска и Чиле, Јужна Кореја е новата земја која го либерализира прашањето за абортусот.

Вести Свет

На Тајмс сквер ќе биде постaвен ултразвук: Никој повеќе нема да може да каже дека тоа не е дете

На Тајмс сквер ќе биде поставен огромен ултразвук на бебе во утробата: Никој повеќе нема да може да каже дека тоа не е дете.