Tag "Јемен"

Врати се на почетна
Вести Свет

Епископот Хиндер: Конфликтот во Јемен станува сѐ повеќе болен и насилен

Епископот Пол Хиндер, Апостолски викар за Јужна Арабија, за Ватикан њуз  зборуваше за заборавената војна во Јемен, каде што се чини дека ситуацијата станува сè подраматична. Тој, исто така, го

Ватикан Вести

Повик на Папата за Јемен: Да се молиме за децата

По молитва Ангел Господов во недела 3 февруари 2019 година, папата Фрањо изрази голема загриженост за „хуманитарната криза во Јемен, каде населението е исцрпено од долгиот конфликт, а многу деца

Вести Свет

Во Јемен на секои 10 минути умира едно дете

Во Јемен на секои 10 минути едно дете умира од болест која лесно би можела да биде спречена, а 1,8 милиони деца трпат заради тешка неисхранетост.

Вести Свет

Јемен: Децата имаат потреба од траен мир, сега!

 Извршниот директор на УНИЦЕФ Хенриета Фор даде изјава за состојбата на децата во Јемен.

Ватикан Вести

Апел на Папата за Јемен

По завршувањето на денешната молитва Ангел Господов во недела 17 јуни 2018 година Светиот Отец своето внимание го упати на драматичната ситуација на верниците во Јемен и потсети дека следната

Свет

Судбината на киднапираниот индиски свештеник и понатаму непозната

Низ целиот свет бројни написи ја потврдуваат и негираат веста за неодамнешното распнување, на Велики Петок, на индискиот салезијански свештеник Томас Узуналил (56),

Свет

Сестрите на Мајка Тереза: Нема да го напуштиме Јемен

Загриженост, гнев и болка поради подмолниот напад изразија индиските бикупи, соберени на генерално осбрание во Бангалор, говорејќи за крвопролевањето кое се случи на 4 март во Аден,

Ватикан

Денешните маченици се жртви и на глобалната рамнодушност

Во светата Тајна Исповед можеме секогаш одново да започнеме: Бог нѐ прифаќа, го враќа достоинството на своите деца и ни вели: „Оди понатаму! Биди во мир! Стани, оди напред!“

Ватикан

Папата го осуди убиството на сестрите во Јемен

Папата Фрањо изрази шокираност и длабока жалост за убиството на четирите сестри Мисионерки на љубовта, како и за дванаесете лица загинати во домот за стари лица во Јемен.

Свет

Во Јемен убиени четири чесни сестри на Мајка Тереза

Група вооружени мажи утрото на 4 март 2016 година во Аден, Јемен, го нападнаа манастирот на сестрите Мисионерки на љубовта, заедница основана од Мајка Тереза од Калкута.