Tag "храна"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Не можеме мирно да гледаме на гладта во светот

Соберете ги останатите парчиња, за да не се загуби ништо! Што правите дома со храната која преостанува?

Вера Сведоштва

Пензионерка со големо срце: Собира храна за најсиромашните

Пензионерката Марта од Италија секојдневно ги пребарува контејнерите пред супермаркетите како би им помогнала на најсиромашните во нејзиниот град.

Вести Свет

Папата донираше средства на ФАО за сиромашните семејства

Благодарение на опремата за одгледување на овошје и зеленчук финансирана од донација на папата Фрањо, сиромашните семејства во Јужен Судан ќе можат да преживеат – соопшти Канцеларијата за печат на

Вести Свет

Извештај на ФАО за состојбата на храната и земјоделството

Климатските промени, земјоделството и сигурноста на храната се тесно поврзани – се истакнува во овогодинешниот Извештај за состојбата на храната и земјоделството на агенцијата на Обединетите нации за храна и

Ватикан

Прегратка на Папата за сиромашните и бездомниците во летото

„Со топлото време, бројот на сиромашните се зголеми и секој ден во бањите изградени до колонадата на плоштадот Свети Петар се капат околу 140 бездомници“.

Ватикан

Каритас во Непал по земјотресот: Населението е слабо згрижено

Најмалку два милиони луѓе има потреба од помош по силниот земјотрес кој на 25 април го погоди Непал. Во неделата во пладневниот говор папата Фрањо ги повика сите луѓе на