Tag "Сирија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Украина и Сирија се обединети во болката, Црквата сее надеж

Во писмото упатено до учесниците на конференцијата „Црква, дом на љубовта – синодалност и координација“, која започна во вторник 15 март 2022 година во Дамаск, Папата потсети дека никој не

Вести Свет

Кардинал Зенари за заборавената Сирија

Апостолскиот нунциј во Сирија, кардинал Марио Зенари, во интервју за Osservatore Romano предупреди дека војната во Сирија исчезна од насловите по десет години, но страдањата на луѓето се уште траат

Ватикан Вести

Кардинал Сандри за очајот и надежта на сирискиот народ

Префектот на Конгрегацијата за Источни цркви кардиналот Леонардо Сандри по престојот во Сирија од 25 до 2 ноември сведочеше за очајот и надежта на сирискиот народ.

Ватикан Вести

Папата донираше парични средства на Црквата во Сирија

Продолжува патувањето на префектот на Конгрегацијата за Источни Цркви во Сирија кое започна на 25 октомври, а ќе заврши на 3 ноември. Кардинал Сандри во текот на посетата на таа

Вести Свет

Кардинал Шонборн по посетата на Сирија: Мирот е повеќе од отсуство на оружјето

Кардинал Кристоф Шонборн за Ватикан њуз раскажа за својата неодамнешна посета на Сирија истакнувајќи ја трагедијата на младите луѓе кои се принудени да победнат.

Вести Свет

Сириските католички патријарси и епископи заседаваа во Алепо

Црковните поглавари во Сирија собрани на заседавање во Алепо кое завршува на 20 мај предупредуваат на ужасните економски услови и драматичниот егзодус на младите генерации.

Ватикан Вести

Апел на Папата за Сирија: Светот одлучно нека се ангажира за таа земја

После молитвата Ангел Господов на 14 март 2021 година, папата Фрањо повторно ја поттикна меѓународната заедница да се ангажира за „саканата и измачена Сирија“, десет години по почетокот на конфликтот,

Ватикан Вести

Папата се залага за враќање на христијаните- бегалци во Ирак и Сирија

Папата Фрањо во четврток 10 декември ја бранеше благосостојбата на „христијанското присуство“ во Сирија и во Ирак, повикувајќи ја меѓународната заедница да го поттикнува враќањето на населението кое побегна поради

Вести Свет

Во Алепо е обновена католичката катедрала

Маронитската катедрала беше разрушена за време на војната во Сирија

Вести Свет

Помош за Сирија, но и апел за политичко решение

Европската унија и меѓународните донатори обезбедија за Сирија речиси 13 милијарди евра. Тоа е резултатот од IV. конференција за поддршка на население во таа земја која е во војна веќе