Tag "свети Стефан"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Празникот на свети Стефан – прогонети 245 милиони христијани

На ден кога Црквата го слави празникот свети Стефан, првомаченик, потребно е да се сетиме на многу големиот број луѓе кои поради својата христијанска вера и денес се прогонувани во

Ватикан Вести

Папата: Мачениците не се вештачки светци, туку вистински победници

За време на Генералната аудиенција папата Фрањо продолжи со серијата катехези за Делата на светите Апостоли во кои евангелистот Лука раскажува за воспоставувањето на ѓаконската служба во Црквата и го

Ватикан Вести

Папата на Ангел Господов: Витлеемската радост и смртта на Свети Стефан се поврзани

Во Црквата денес се слави свети Стефан, кој прв ги следеше стапките на божествениот Учител, кој умирајќи го довери својот живот на Бог и простувајќи им на своите гонители

Вера Сведоштва

Свети Стефан Првомаченик

Да простуваме и да се молиме за оние кои не навредуваат.

Ватикан Вести

Папата: По Христовото доаѓање потребно е промена на менталитетот

По прославата на Исусото раѓање на земјата, денес го славиме раѓањето за небото на свети Стефан

Ватикан Вести

Папата на Твитер повика на молитва за прогонетите христијани

Црквата на 26 декември го слави празникот на свети Стефан Првомаченик и по тој повод

Вести Свет

Мачениците како о. Жак го следат Исус и привлекуваат верници

Пред една година, на 26 јули 2016 година, на возраст од 85 година, е убиен отец Жак Хамел додека служеше света Литургија во црквата Свети Стефан Сен – Етјен де

Вера Сведоштва

Свети Стефан Првомаченик

По прославувањето на Исусовото Рождество, го прославуваме оној кој прв го дал својот живот за Него. Отишол во смрт откажувајќи се од сѐ, бидејќи да Му припаѓа на Исус му

Ватикан Вести

Папата: Исус нѐ повикува да ја избереме светлината и животот

Божиќната радост и денес – додека литургиски го прославуваме мачеништвото на свети Стефан Првомаченик – ги исполнува нашите срца – рече во воведот на својот пладневен наговор папата Фрањо пред

Ватикан

Папата: Отворете се за Божјата вистина

Користејќи го Божјото Слово против Божјите зборови книжниците ги судат другите, своето срце го затвoраат за пророштвото, нив не ги интересира животот на човекот, туку нивните закони и зборови –