Tag "Рим"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата со новинарите во авионот на враќање од Талин

На враќање од Апостолското патување во балтичките земји – Литванија, Летонија и Естонија, папата Фрањо за време на летот од Талин до Рим, разговаше со новинарите и притоа се осврна

Ватикан Вести

Ненајвена посета на Папата Фрањо во Рим

Во попладневните часови на римската улица Виа Алесандрија, папата Фрањо посети стара госпоѓа која е неподвижна и со неа се задржа во разговор еден час.

Вести Свет

Колосеумот во црвено: Потсетување на прогонетите христијани

За да се потсети на прогонетите христијани во светот, на 24 февруари 2018 година,

Ватикан Вести

Папата во Рим ќе се сретне со украинската заедница

На 28 јануари 2018 година во базиликата Света Софија, папата Фрањо ќе се сретне со украинската источнокатоличка заедница.

Ватикан Вести

Папата на ФАО подари склуптура со малиот Ајлан

За време на посетата на папата Фрањо на ФАО, односно на Организацијата на обединетите нации за храна и земјоделство, посебно трогателен беше моментот кога повторно истакна дека мигрантите не се

Ватикан Вести

Папата: Војните и климатските промени се пречки за борбата против гладот

Обезбедете го не само неопходното производство и праведната распределба на добрата, туку пред сè „правото на секој човек да се храни според своите потреби“, рече папата Фрањо по повод отворањето

Вера Сведоштва

Преподобна маченичка Параскева

Била маченички убиена во времето на Антонин Пиј околу 160-та година,

Вести Македонија

Папата Фрањо го прими претседателот Иванов

На 26 мај 2017 година во Апостолската палата во Ватикан Светиот Отец го прими во аудиенција

Вести Македонија

Македонија во чест на светите Кирил и Методиј

Во прекрасната базилика свети Климент, папа римски, сместена во централниот дел на вечниот град Рим

Ватикан Вести

Започна со работа Папска перална за алишта за најсиромашните

На 10 април 2017 година започна со работа пералната која бесплатно ќе ги пере алиштата