Tag "Португалија"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Португалски свештеник и некогашен медицински техничар се врати во болницата

После една деценија отсуство, свештеникот отец Рубен Фигуеиредо се врати во здравствената заштита. Сега волонтира за да им пружи медицинска и духовна помош на заболените од коронавирусот.

Ватикан Вести

Папата го прими новото раководство на Португалската бискупска конференција

На 8 јануари, папата Фрањо го прими новото раководство на Португалската бискупска конференција, предводена од претседателот, бискупот во Сетубал, Хозе Орнелас Карваљо (67), поранешен генерал на Исусовците, кој ова лето

Вести Свет

Подготовки за Светскиот ден на млади во Португалија

Португалските епископи се собраа во Лисабон на 5 септември на прва средба во новата пасторална година и основаа работна група за организација на Светскиот ден на млади во Лисабон 2023

Вести Свет

За време на пандемијата, Португалија ги одобрува барањата за азил

Португалските власти објавија дека до јули ќе ги одобрат веќе поднесените барања за азил. Пофалби од Меѓународната организација за миграции

Ватикан Вести

Папа: Не плашете се да учествувате во револуцијата на нежност

Поздравувајќи ги децата за кои се грижи Социјалниот центар на отец Давид де Оливеира Мартинс во Брага, Португалија, папата Фрањо ги охрабри да не се плашат да учествуваат во „револуцијата

Вести Свет

Португалските епископи против настава по родова теорија

Во Португалија изминатите денови се собрани повеќе од 32.000 потписи во склоп на петицијата против уредбата на португалското Министерство за образование, граѓанство и рамноправност со која во училиштата во таа

Ватикан Вести

Сочувство од Папата за жртвите од насреќата на Мадеира

Папата Фрањо изрази сочувство заради жртвите од трагичната несреќа која се случи во вторникот

Вести Свет

Португалските медиуми за посетата на Папата на Фатима

Во пресрет на доаѓањето на папата Фрањо во Фатима, португалските медиуми на првите страници

Ватикан Вести

Папата заминува на Апостолско патување во Фатима

Папата Фрањо попладне на 12 мај 2017 година заминува на Апостолско патување во Фатима,

Ватикан Вести

Видео: Папата Фрањо испрати порака до португалскиот народ

Папата Фрањо испрати порака до португалскиот народ додека се подготвува за патувањето