Tag "Паролин"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Претставници од Венецеула во Ватикан

Државниот секретаријат при Светиот Престол во понеделник 11 февруари 2019 година прими претставници од Венецуела, потврди гласноговорникот Алесандро Џизоти, одговарајќи  на новинарско прашање, не давајќи детали од средбата.

Ватикан Вести

Папата ја прими премиерката на Романија

Папата Фрањо на 11 мај 2018 година во аудиенција ја прими премиерката на Романија Виорица Данчила, која потоа се сретна и со Папскиот државен секретар,

Ватикан Вести

Католичкиот универзитет треба да ги поддржува иновативните способности на младите

Во светот во кој младите се потешко наоѓаат работа и се потешко ја замислуваат сопствената иднина, потребно е универизтетите да знаат да им понудат средства за да бидат дел од

Вести Свет

Католичките медиуми во Лурд на „Денови на свети Фрањо Салешки“

Во светилиштето Лурд од 24 до 26 јануари се одржуваат 22. Денови на свети Фрањо Салешки, заштитник на новинарите.

Ватикан Вести

Папата упати порака до Колумбовите витези

Никој од нас не смее да ги затвори очите пред страдањата на нашите браќа и сестри на Блискиот Исток, кои поради братоубиственото насилство и верскиот фанатизам останаа без своите домови

Вести Македонија

Папата Фрањо го прими претседателот Иванов

На 26 мај 2017 година во Апостолската палата во Ватикан Светиот Отец го прими во аудиенција

Ватикан

Телеграма со сочувство до бискупот од Папантлa

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин, во име на папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до мексиканскиот бискуп од Папантлa

Македонија

Бискупот Стојанов на папата Фрањо му подари македонски превод од книгата „Божјото име е милосрдие“

За време на ауденцијата на папата Фрањо за македонската делгација по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, во понеделник 16 мај, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Ватикан

Папата го прими ирачкиот премиер

Папата Фрањо на 10 февруари 2016 година го прими во аудеинција во Ватикан премиерот на Ирак Хајдер ал – Абади, кој потоа се сретна и со ватиканскиот Државен секретар,

Ватикан

Папата го прими претседателот Иванов

Папата Фрањо во сабота 31 окотмври 2015 година во Апостолската палата го прими претседателот на Република Македонија Георге Иванов, кој потоа се сретна со ватиканскиот државен секретар