Tag "ОБСЕ"

Врати се на почетна
Вести Свет

Против христијаните во Европа во 2019 направени речиси 600 злосторства од омраза

Организацијата за безбедност и соработка на Европа во понеделникот на 16 ноември објави податоци за направени злосторства од омраза кон христијаните во Европа во текот на 2019 година, објави Catholic

Вести Свет

Светиот Престол го повика ОБСЕ да ја брани верската слобода поради подемот на нетолеранцијата

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) надбискупот Јануш Урбашчик на конференцијата на 25 и 26 мај за темата за порастот на нетолеранцијата

Ватикан Вести

Папата повика на борба против омразата и рамнодушноста

Светиот Отец на 29 јануари 2018 година ги прими во аудиенција учесниците на Меѓународната конференција за одговорност на државите, установите и поединци во борбата против антисемитизмот

Македонија

Бискупот Стојанов ја прими амбасадорката на ОБСЕ во Македонија

На 17 февруари 2016 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов ја прими во посета новата водителка на мисијата ОБСЕ во Македонија амбасадорката Нина Сумаленен.