Tag "млади"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Крводарителството помага да се спасат многу животи

Папата Фрањо ги повика верниците на крајот од редовната Генерална аудиенција на плоштадот Свети Петар искажа благодарност до сите кои даруваат крв, нагласувајќи дека тоа е дело со кое се спасуваат многу човечки животи. Младите ги повика да го сфатат значењето на искушенијата

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете надеж за многу врсници погодени од војни, насилство, депресија

Во писмото во пресрет на 38-от бискупски Светски ден на младите, папата Фрањо ја опиша младоста како време на надеж и соништа и коментираше дека овој оптимизам може да се одржи во светот кој е сè повеќе погоден од кризи и војни.

Ватикан Вести

Папата повикува на борба против зависностите кај младите

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 60. Меѓународен конгрес на форензичари токсиколози кој се одржува од 27 до 31 август 2023 година во Рим.

Вести Свет

Во Меѓугорје заврши 34. Младифест

Со света Литургија во недела на 30 јули 2023 година рано изутрина заврши 34. Младифест која ја служеше меѓугорскиот парох фра Ѕвонимир Павичиќ на ридот Крижевац во Меѓугорје.

Ватикан Вести

Светски ден на млади: Млади ходочасници од САД се подготвуваат за Лисабон

Соединетите Американски Држави се една од петте најголеми делегации што ќе учествуваат на настанот што ќе започне на 1 август под мотото „А Марија, како стана во тие дни, отиде набргу во ридскиот крај, во градот Јудин“ (Лука 1,39), потсетувајќи се на евангелскиот извештај од Лука за посетата на Марија кај нејзината роднина Елисавета. Папата Фрањо ќе им се придружи на младите ходочасници од 3 до 6 август за време на неговото Апостолско патување во Лисабон.

Ватикан Вести

Во новиот поткаст папата Фрањо ги слуша и одговара на младите

Во второто издание на емисијата „Popecast“ во продукција на Радио Ватикан – Ватикан њуз, во пресрет на Светскиот ден на младите што ќе се одржи во Лисабон, папата Фрањо ги слушна грижите на младите кои ги споделуваат нивните лични приказни, надежи и предизвици и им понуди утеха и охрабрување.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Политиката не смее да ги заборави старите луѓе

Папата Фрањо ги повика младите и постарите да формираат меѓугенерациски сојуз, кога Црквата го слави Светскиот ден на баби и дедовци и стари лица и во исто време се подготвува за Светскиот ден на млади во Лисабон.

Uncategorized

Папата до младите од Кордоба: На Светскиот ден на младите сите победувате и заедно треба да го подигнете „пехарот на братството“

Папата Фрањо во недела наутро пред молитвата Ангел Господов, се сретна со група млади луѓе од аргентинската надбискупија кои ќе учествуваат на претстојниот Светски ден на младите во Лисабон. Дали сфативте дека се подготвувате „да играте светско првенство“? Желбата на папата Фрањо е младите да се повикуваат на единство што го бара Исус, во различноста на лицата и културите. Во неделата наутро, на 16 јули 2023 година, во салата Клементина во Ватикан, папата Фрањо во аудиенција прими млади ход

Ватикан Вести

Уште 40 дена до Светскиот ден на млади: Се гледаме во Лисабон!

За 40 дена започнува 37. Светски ден на млади кој ќе се одржи во Лисабон. Во видео порака, папата Фрањо им се обраќа на младите кои ќе присуствуваат или од далечина ќе го следат Светскиот ден на млади на почетокот на август во Лисабон и го вети своето присуство: „Докторот ми рече дека можам да одам, немам трпение“, рече Папата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги довери младите во светот на свети Луиџи Гонзага

Во Твитер порака од профилот @Pontifex, Папата потсети на младиот лик од 16 век, „момче исполнето со љубов кон Бог и ближниот, покровител на католичката младина“. Историјата за момчето кое починало на 23 години, кое го избрало Евангелието и близината со сиромашните и болните од чума, наместо животосо леснотија и интриги за власт.