Tag "мачеништво"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: И нашето време има многу маченици

Папата Фрањо во аудиенција ги прими учесниците на конференцијата што се одржува под наслов „Димензијата на заедништвото во светоста“, организирана од Дикастеријата за прогласување на светци. Тој ги истакна трите

Вера Сведоштва

Отсекување на главата на свети Иван Крстител

Свети Беда, монах од IX век, во своите хомилии вели вака: Свети Иван Крстител го даде својот живот за Христос, иако не му било наредено да го негира Исуса, туку

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Мачеништвото е знак дека одиме по Исусовиот пат

Мачеништвото е знак дека одиме по Исусовиот пат – рече папата Фрањо во среда 11 декември 2019 година, за време на Генералната аудиенција во салата Свети Павле Шести, осврнувајќи се

Вера Сведоштва

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Денешниот великомаченик Димитриј Солунски, не плашејќи се од прогонувачите, со својата маченичка смрт

Вера Сведоштва

Писмо на Атанасиј Библиотекарот до Карло Велики за Свети Димитриј

Анастасиј Библиотекарот, голем изучувач на грчкиот јазик во христијанскиот Запад кој во периодот од 9. век им служеше на папата Адријан II

Сведоштва

Свети Максимилијан Колбе

На 14 август се слави празникот на свети Максимилијан Колбе, прогласен за свет на 10 октомври 1982 година од папата Иван Павле II. Во раното детство Пресвета Богородица му се

Ватикан

Светските сили во тишина го гледат прогонот на христијаните

Многу христијани денес се прогонуваат, во тивкото соучесништво на многу држави – истакна Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 7 септември

Ватикан

Папата оддаде почит за храброста на апостолите Петар и Павле

„Денес Црквата има потреба од учители на верата, молитвата и христијанско сведоштво“.Со овие зборови папата Фрањо им ги положи светите палиуми на рамениците на 46 нови архиепископи митрополити од целиот

Ватикан

Папата: Светиот Дух нè води и поучува

И денес во Божјо име убиваат христијани, а Светиот Дух дава сила за сведочење со мачеништво – истакна Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 11 мај во капелата

Ватикан

Папата: Нашата Црква е Црква на маченици

„Црквата денес е Црква на мачениците“, на бројни браќа и сестри обезглавени, изгорени живи, фрлени во морето, само затоа што се христијани“. Ова го рече папата Фрањо