Tag "Литургија"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо ја предводеше Литургијата на Велики Петок

Папата Фрањо ја предводеше Литургијата на Велики Петок во базиликата Свети Петар. Проповедникот о. Раниеро Канталамеса зборуваше за Божјото милосрдие како одговор на човечките гревови и единствена работа која може

духовнитекстови Размислување

Велики Четврток – споменден на Исусовата Последна вечера

Велики Четврток е споменден на Исусовата последна вечера. На Литургијата на таинствен начин се слави и обновува востановувањето на Евхаристијата и свештеничкото ракополагање

Ватикан

Да заборавиме на себе си и да гледаме во Распнатиот

Папата Фрањо на плоштадот Свети Петар служеше света Литургија за празникот Цветници. Во проповедта истакна дека треба да го следиме патот на Исус

Македонија

Неоерејот Назов служеше света Литругија во Богданци

Во недела 6 март 2016 година во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Богднаци, неоерејот о. Ванчо Назов служеше света Литургија заедно со домашниот парох о. Тома Ангелов.

Македонија

Неоерејот о. Ванчо Назов служеше во Петралинци

Во неделата на Митарот и Фарисејот 21 февруари 2016 година по покана од парохот о. Ѓорги Појразов неоерејот о. Ванчо Назов служеше прва света Литургија во парохиската црква

Ватикан

Папата: Патот до светоста е понизноста

Патот до светоста е понизноста – нагласи папата Фрањо на Литургијата на 1 февруари 2016 година, која ја славеше во капелата на домот Света Марта.

Македонија

Неоерејот Ванчо Назов служеше Литургија во Нова Маала и Чанаклија

Во недела на 31 јануари 2016 година во филијалата свети великомаченик Георги во Чанаклија и во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала,

Македонија

Прва света Литургија на неоерејот Ванчо Назов во Гевгелија

На 24 јануари 2016 година во Неделата по Богојавление во парохиската црква „Свети Петар и Павле„ – Гевгелија неоерејот Ванчо Назов, заедно со парохот о. Димитар Ташев,

Македонија

Неоерејот Ванчо Назов служеше света Литургија во црквата Свети Иван Крстител – Струмица

На празникот Богојавление, 19 јануари 2016 година во парохиската Црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица, неоерејот Ванчо Назов, заедно со парохот о. Гоце Костов, служеше света Литургија со Богојавленски водосвет.

Ватикан

Папата повика 5000 бегалци на плоштадот Свети Петар

Папа Фрањо повика 5.000 бегалци да присуствуваат на свeта Литургија на плоштадот Свети Петар која следната недела, 17 јануари, ќе ја служи кардинал Антонио Велјо, соопшти фондацијата Migrantes.