Tag "Литургија"

Врати се на почетна
Македонија

Прва света Литургија на неоерејот о. Сирачев во Чанаклија и Нова Маала

На 14 август 2016 година новоракоположениот свештеник о. Атанас Сирачев заедно со парохот о. Спасо Ристов служеше света Литургија во филијалната црква

Ватикан

Со Литургија во Кампот на милосрдие заврши СДМ во Краков

Во недела претпладне, 31 јули 2016 година, Папата ја служеше завршната света Литургија на Светскиот ден на млади. Во Кампот на милосрдие, на периферијата на Краков,

Ватикан

Распоред на Папата во април и мај

Канцеларијата за печат на Светиот Престол го објави распоредот на прослави кои ќе ги предводи папа Фрањо во април и мај оваа година.

Македонија

Велигденско бдение во Скопската катедрала

Во преполната катедрала „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во сабота 26 март 2016 година Велигденското бдение го предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија,

Ватикан

Папата Фрањо ја предводеше Литургијата на Велики Петок

Папата Фрањо ја предводеше Литургијата на Велики Петок во базиликата Свети Петар. Проповедникот о. Раниеро Канталамеса зборуваше за Божјото милосрдие како одговор на човечките гревови и единствена работа која може

духовнитекстови Размислување

Велики Четврток – споменден на Исусовата Последна вечера

Велики Четврток е споменден на Исусовата последна вечера. На Литургијата на таинствен начин се слави и обновува востановувањето на Евхаристијата и свештеничкото ракополагање

Ватикан

Да заборавиме на себе си и да гледаме во Распнатиот

Папата Фрањо на плоштадот Свети Петар служеше света Литургија за празникот Цветници. Во проповедта истакна дека треба да го следиме патот на Исус

Македонија

Неоерејот Назов служеше света Литругија во Богданци

Во недела 6 март 2016 година во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Богднаци, неоерејот о. Ванчо Назов служеше света Литургија заедно со домашниот парох о. Тома Ангелов.

Македонија

Неоерејот о. Ванчо Назов служеше во Петралинци

Во неделата на Митарот и Фарисејот 21 февруари 2016 година по покана од парохот о. Ѓорги Појразов неоерејот о. Ванчо Назов служеше прва света Литургија во парохиската црква

Ватикан

Папата: Патот до светоста е понизноста

Патот до светоста е понизноста – нагласи папата Фрањо на Литургијата на 1 февруари 2016 година, која ја славеше во капелата на домот Света Марта.