Tag "Либан"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повторно моли за жртвите од експлозијата во бејрутското пристаниште

Папата Фрањо повторно повика на молитва за жртвите од разорната експлозија во пристаништето Бејрут, Либан, неколку дена пред третата годишнина од катастрофата. Папата моли нацијата да ја надмине сегашната криза

Ватикан Вести

Папата го прими либанскиот премиер: Да се гарантира мир и стабилност во целиот регион

Папата Фрањо се сретна со Наџиб Микати, кој исто така беше примен и од кардинал Пиетро Паролин и надбискупот Пол Ричард Галагер; изразена е загриженоста на Светиот Престол поради општествено-економската

Ватикан Вести

Патувањето на Папата во Либан е хипотеза која се проучува

Ова се зборовите на директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, по објавата на либанскиот претседател Аун на Твитер за патувањето на Папата во таа земја.

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер ќе го посети Либан за да ја покаже близината на Папата

Надбискупот ќе го посети Либан од 31 јануари до 4 февруари, а предвидени се средби со политичките и верските власти. Седумдесет и пет години по воспоставувањето на дипломатските односи со

Вести Свет

Апел за Либан

Каритас во регионот на Блискиот Исток и Африка на 17 август упати итен апел за помош на Либан истакнувајќи дека хуманитарната ситуација се влошува до невидени размери.

Ватикан Вести

Една година по експлозијата во Бејрут: Либан има потреба од конкретна помош

На крајот од Генералната аудиенција во среда 4 август 2021 една година по експлозијата во пристаништето во Бејрут, Папата ја повика меѓународната заедница да му помогне на Либан со конкретни

Ватикан Вести

Папата Фрањо и поглаварите на либанските христијански заедници молеа за мир во Либан

Ден на молитва и размислување за Либан се одржа во Ватикан на 1 јули 2021 година во присуство на папата Фрањо и поглаварите на либанските христијански заедници. Собрани во базиликата

Ватикан Вести

Папата најави средба со претставници на христијанските заедници од Либан

Помирна иднина за Либан, земјата на кедрите, каде состојбата е сè позагрижувачка, побара Папата во пладневното обраќање после молитвата Ангел Господов на 30 мај 2021 година, при што го објави

Ватикан Вести

Папата сака да го посети Либан

Папата Фрањо во четврток 22 април 2021 година го прими мандаторот на либанската влада Сабад Харири и ги повика либанските политичари за решавање на кризата во земјата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати писмо до либанскиот народ: Не губете надеж во мирот

Папата Фрањо по повод празникот Божиќ испрати писмо до антиохиско маронитскиот патријарх Бехари Бутрос Раи во кое на Либан му изрази близина и охрабрување. Погледнете ја величественоста на вашите кедри,